Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choć Browar Grodzisk nie istnieje, wciąż wspomina go wielu

AWY
Zachęcamy do głosowania na Browar Grodzisk. Poznajcie historię grodziskiego piwowarstwa

W ubiegłym tygodniu ruszył plebiscyt na najlepszy lokalny browar Wielkopolski w ostatnich 25 latach. W związku z tym, że jak przyjęto w regulaminie głosować będzie można na browary nie tylko wciąż istniejące, ale i takie które już nie działają, w plebiscycie znalazła się także kandydatura Browaru Grodzisk.
Głosowanie potrwa dwa tygodnie, do 5 grudnia. Swój głos będzie można oddać w galerii plebiscytowej, maksymalnie pięć głosów z jednego adresu IP.

Najlepszy lokalny browar 25-lecia w Wielkopolsce - GŁOSUJ!

Pamięć o tradycjach browarniczych Grodziska wciąż jest żywa, o czym świadczą m.in. organizowane co roku Giełdy Birofiliów, dlatego nie dziwi, że Browar Grodzisk znalazł się wśród nominowanych i wciąż wspomina go wielu. Przypomnijmy nieco historii grodziskiego piwowarstwa, która sięga kilku wieków wstecz. Prezentujemy zdjęcia starych budynków browarniczych, a także archiwalne z czasów istnienia browarów.

Dzieje te opowie nam Dariusz Matuszewski – kustosz Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej:

- W 1601 roku na terenie Grodziska powstał cech piwowarów i mielcarzy skupiający całą produkcje piwa w mieście. Cech należał do najbogatszych, a spośród jego członków w XVII i XVIII wieku wybierano wielu burmistrzów miasta – opowiada regionalista. – Produkowany przez nich trunek był wówczas znany w całej Polsce, i należał do najdroższych w kraju. Jego jakość była tak dobra, że obowiązywały surowe kary dla wszystkich tych którzy by próbowali je podrabiać. Nie wszyscy też mogli wstąpić do grodziskiego cechu piwowarów i zająć się produkcją.

Nowych członków pozyskiwano jedynie z miejscowych rodzin piwowarów. W okresie XIX wieku grodziskim piwowarom nie udało się utrzymać monopolu na warzenie słynnego trunku. Jednocześnie pojawili się niemieccy przedsiębiorcy zakładający nowoczesne browary. Do największych z nich należy Theodor Grunberg.

Na początku XX wieku w rękach polskich jest jedynie browar św. Bernarda należący do rodziny Chocieszyńskich. W 1922 roku powstają w Grodzisku Zjednoczone Browary Grodziskie, a ich prezesem i zarazem największym udziałowcem zostaje Antoni Thum. Browary eksportują praktycznie na cały świat. W czasie okupacji hitlerowskiej trunek jest nadal produkowany i wysyłany między innymi do niemieckich wojsk walczących w Afryce Północnej.

Jest znana taka historia , że podobno w piaskach pustyni w latach pięćdziesiątych odkopano jedną skrzynkę i jak się okazało trunek nic nie stracił ze swoich walorów. W latach powojennych Browary zostały upaństwowione i należały nawet jakiś czas pod browary w Bojanowie. W tym okresie nie inwestowano w produkcję w Grodzisku. Nadal piwo warzono w browarach na ulicy Poznańskiej, a następnie przewożone i rozlewane na ulicy Kolejowej. Natomiast słodownia znajdowała się przy ulicy Przemysłowej. Planowana rozbudowa grodziskich browarów z początku lat 80-tych została zaprzepaszczona, a browary systematycznie chyliły się ku upadkowi.

Ostatnią warkę piwa uwarzono w marcu 1994 roku. Od tego czasu browary grodziskie przestały istnieć – dodaje na koniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto