18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikli-Nowy Tomyśl pięknieje ZDJĘCIA

Monika Miesiąc
Wikli-Nowy Tomyśl pięknieje. Dobiegają końca prace renowacyjne wiklinowych form w Nowym Tomyślu. Już od dwóch tygodni plecionkarze z Nowego Tomyśla oraz z innych miast Polski odnawiają wiklinowe symbole naszego miasta w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami III Światowym Festiwalem Wikliny i Plecionkarstwa.

Wikli-Nowy Tomyśl pięknieje

Warto dodać, że prace są wykonywane z wykorzystaniem wikliny impregnowanej ciśnieniowo, co zapewni jej jeszcze dłuższą trwałość i odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne niż dotychczas.

Renowacja wiklinowych form przebiegała sprawnie. Wszystkie odnowione elementy są jeszcze piękniejsze i co najważniejsze – bardziej trwałe. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, odnowiono już żywą altanę w Parku Kultury i Wypoczynku, gazony na Deptaku, trąbę powietrzną przy fontannie na Placu Niepodległości oraz Kulę Ziemską na rondzie niedaleko Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, przy której pomagał Henryk Napierała z Bolewic. W ubiegłą sobotę dokańczano też odnawianie Muszli Koncertowej – aż 12 plecionkarzy od samego rana pracowało nad jej upiększaniem. W tym tygodniu odnawiano też wiklinowe przejście przy Deptaku.

Jak mówi honorowy Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich, Andrzej Pawlak, w prace renowacyjne w dużej mierze włączyła się także Gmina Miedzichowo i firma Arkadiusza Kołtuna:

- Cieszymy się, że wiele firm pomaga nam i włącza się w inicjatywę upiększania naszego wiklinowego miasta, jednak jeśli są jeszcze jakieś instytucje, które zechcą się włączyć w przygotowania do Festiwalu, bardzo chętnie przyjmiemy wsparcie rzeczowo-finansowe – dodaje pan Andrzej.

Jednym w ważniejszych przygotowań jednak jest wiklinowy warkocz, który ma być wpisany w Księgę Rekordów Guinnessa i będzie wyplatany na żywo podczas Korowodu w dniu rozpoczęcia Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego i jednocześnie Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa.

W sobotę wykonano próbną wersję warkocza. Docelowo będzie on miał 4075m długości i będzie wyplatany co 500m na drodze Korowodu, a wyplecione odcinki będą ze sobą połączone i ostatecznie ulokowane tak, aby nie zawadzały ani pieszym ani samochodom. Warto dodać, ze każdy może włączyć się w to przedsięwzięcie i z pomocą plecionkarzy, którzy będą przy każdym punkcie wyplatania, własnymi rękami będzie mógł wpleść witki w najdłuższy warkocz świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto