Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Nadal brak decyzji

Jakub Czekała
Awy
Nowy Tomyśl: Nadal brak decyzji. W poniedziałek miało dojść do ostatecznego spotkania nowotomyskich władz z szefostwem Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji, w celu omówienia warunków wynajmu przez gminę pomieszczeń dla szkoły podstawowej w nowotomyskim oddziale tej uczelni.

Nowy Tomyśl: Nadal brak decyzji

Jak wszyscy dobrze wiemy, Nowy Tomyśl (ale i inne gminy) zmaga się z problemem nadmiaru uczniów w klasach pierwszych, a co za tym idzie możliwą dwuzmianowością od września 2015.

Tej ostatniej boją się rodzice. Wyż demograficzny oraz pójście do szkół wszystkich 6-latków jest odczuwalny w całym kraju, w Nowym Tomyślu okazało się, że będzie 9 oddziałów pierwszaków więcej niż w 2014 roku. W związku z tym faktem, a także niezadowoleniem rodziców wyrażanym zarówno na spotkaniach, jak i w liście protestacyjnym, gmina rozpoczęła szukać możliwe rozwiązania problemu. Na początku pojawiła się opcja zagospodarowania pałacu w Starym Tomyślu na potrzeby szkoły. Rozwiązanie, to jak już zresztą informowaliśmy, nie dojdzie jednak do skutku, bowiem pałac, którego właścicielem jest Starostwo Powiatowe, najprawdopodobniej jeszcze w wakacje zostanie przejęty przez prywatny podmiot. Na linii gmina – powiat rozmawiano również o uruchomieniu oddziałów w nowotomyskim liceum, jednak kompromisu nie osiągnięto. Ostatnią deską ratunku przed wprowadzeniem dwuzmianowości w dużym wymiarze jest porozumienie z WSPiA.

– Obecnie potrzebujemy pomieszczeń już tylko dla 4 oddziałów SP nr 2 . Pozostałe oddziały udało nam się ulokować – opowiada nam zastępca burmistrza Nowego Tomyśla Paweł Mordal. – Będzie to rozwiązanie tymczasowe, bowiem w ciągu najbliższych 2 lat chcemy rozbudować szkoły podstawowe i problemu z brakiem miejsc już nie będzie – dodał.

Wynajęcie przez gminę pomieszczeń na uczelni uzależnione jest od ceny, jaką WSPiA zażąda za miesięczne użytkowanie klas. Niewątpliwym plusem ewentualnej szkoły w murach WSPiA jest fakt, że to nowy budynek, nie trzeba byłoby w nim nic dostosowywać do potrzeb uczniów. Jeśli jednak cena byłaby dla gminy zbyt wysoka, to do czasu rozbudowy podstawówek dyrekcja SP 2 musiałaby jednak zastosować zmianowy tryb dla 4 klas dzieci. Tyle bowiem oddziałów zostało bez klasowej przynależności.

Jak powiedział nam Paweł Mordal, problem rozwiązano w SP 1, gdzie początkowo nie było miejsca dla 4 klas pierwszaków: - Powstał dodatkowy, mniejszy oddział, wprowadzono także rotacyjną dwuzmianowość, ale w starszych klasach. Pierwszaki będą chodziły normalnie - powiedział nam.

Rotacyjna dwuzmianowość polegać będzie na tym, że raz w tygodniu wyznaczona klasa będzie później zaczynała lekcje niż normalnie i tak na zmianę. Całkowicie problem zostanie wyeliminowany po rozbudowie obu nowotomyskich podstawówek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto