Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Smog skraca nasze życie

Jakub Czekała
Archiwum
Nowy Tomyśl: Smog skraca nasze życie. Niestety nie mamy powodów do zadowolenia, bo zapylenie powietrza, mimo licznych apeli nie maleje. Już od pewnego czasu gminy zarówno w powiecie nowotomyskim, jak i grodziskim prewencyjnie apelują do mieszkańców o nie palenie w piecach śmieciami, nie zanieczyszczanie środowiska.

Nowy Tomyśl: Smog skraca nasze życie

Ulotki i pogadanki, to jedno, a wyrywkowe kontrole to drugie. Te ostatnie mogą zakończyć się mandatem, choć nie zawsze to właśnie wrzucane do pieców odpady powodują gryzący dym. Niestety coraz częściej jest to słabej jakości opał, jak choćby węgiel.

Szczególnie zimą zapylenie i zadymienie naszych miejscowości jest widoczne. Bywa, że w centrum Nowego Tomyśla jest tak szaro od dymu, że może wydawać się, że w mieście pojawiła się mgła. Niestety członkowie Nowotomyskiego Alarmu Smogowego, czyli grupy, która powstała by walczyć o czyste powietrze rozkładają bezradnie ręce. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podał już oficjalne wyniki za 2016 rok. Ze wszystkich miast Wielkopolski, w których znajdują się czujniki, przez co prowadzone są pomiary, Nowy Tomyśl znów jest na czele niechlubnego rankingu. - W 2016 roku zanotowano 84 dni dni z przekroczoną normą dobową. Znów najwięcej w Wielkopolsce (w 2013 - 83 dni, w 2014 - 104 dni, w 2015 - 83 dni). Dla porównania: w 2015 Katowice zanotowały 91 dni z przekroczeniem, ale już Kraków - społeczny lider w walce ze smogiem - aż 200 dni - mówi nam Przemysław Mierzejewski, współzałożyciel grupy.

Przypomnijmy tu, że grupa zaprojektowała i wykonała swoje czujniki pomiarowe, które zostały rozmieszczone w mieście i badają jakość powietrza. - W ciągu ostatnich kilku tygodni zanotowaliśmy rekordowe poziomy stężenia zapylenia, chwilami przekraczające normy nawet ośmiokrotnie. Najgorsze dzienne wyniki zanotowano 23 listopada 2016. Wg oficjalnych wyników WIOŚ było to 169 µg/m3. Nasze nasze uśrednione ze wszystkich mierników zanotowały 171 µg/m3. Natomiast między 8 a 10 stycznia wskazania wyniosły ok. 180 µg/m3. Oznacza to ponad trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych norm. - mówi nam.

Przemysław Mierzejewski nie ukrywa, że członków grupy cieszy, że ich mierniki wskazują poprawne wyniki. Woleliby jednak obserwować dużo niższe odczyty: - Utrzymujący się poziom zanieczyszczeń powoduje, że czy chcemy, czy nie wypalamy 3,5 papierosa dziennie, zarówno dorośli jak i dzieci. Szacuje się wg wskaźników WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) że w gminie Nowy Tomyśl przedwcześnie z powodu zapylenia zmarło 26 osób. To jest 13 procent wszystkich zgonów osób powyżej 30 roku życia w naszej gminie - dodaje.

Czy jest szansa na poprawę jakości powietrza w mieście? Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być pomysł władz nowotomyskiej gminy, by dopłacać do wymiany pieców. Uchwałę podejmowano już pod koniec ubiegłego roku. Jednak po ingerencji Regionalnej Izby Obrachunkowej, projekt zostanie ponowie poddany pod głosowanie podczas styczniowego posiedzenia. Wtedy też podamy konkrety w sprawie.

Grodziski Urząd Miejski nie planuje dofinansowań do wymiany pieców. Władze gminy oferują jednak swoim mieszkańcom skorzystanie z oferty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu obejmujący finansowanie takich przedsięwzięć jak m.in. termomodernizacje budynków mieszkalnych oraz wymiany źródeł ciepła. Podjęto z kolei decyzję o rozpoczęciu kontroli spalania odpadów. Pierwsze działania ruszyły w ubiegłym tygodniu. Wykonaniem zajmują się upoważnieni pracownicy urzędu oraz funkcjonariusze policji, którzy mogą wejść na teren nieruchomości lub żądać pisemnych lub ustnych informacji , jak również wezwać i przesłuchiwać osoby mogące łamać przepisy. Każdy poddany kontroli ma również obowiązek pokazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych, mających związek z problematyką kontroli.

Zadowolenia z rozpoczęcia takich działań nie kryje mieszkaniec Grodziska, radny Michał Bartkowiak:
- Cały czas na terenie naszego miasta mamy ogromny problem z zanieczyszczeniem środowiska, właśnie przez palenie w piecach nieodpowiednim paliwem. Osoby, z którymi rozmawiam dopytują, gdzie mogą zgłaszać podejrzenia nadużyć w tej kwestii - mówi nam. - Chciałbym wnioskować do władz gminy, aby udostępniły kontakt do osoby, która będzie nadzorowała kontrolę, tak aby można było dzwonić również poza godzinami pracy urzędu. Chcielibyśmy także wypożyczyć, w miarę możliwości, urządzenie skonstruowane w Nowym Tomyślu, badające poziom jakości powietrza, aby uświadomić naszym mieszkańcom skalę problemu w oparciu o konkretne wyniki. Liczymy, że dzięki temu ludzie zdadzą sobie sprawę jak bardzo sobie szkodzą paląc złym opałem. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zmniejszyć skalę problemu- podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto