Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Objawy chorób wątroby. Jakie choroby mogą ci grozić, jeśli je masz?

abcZdrowie.pl
by pedrosimoes7 / CC BY 2.0 (flickr)
Choroby wątroby nie muszą objawiać się bólem w prawym podbrzuszu. Mogą skutkować innymi dolegliwościami, a nieleczone doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji dla naszego organizmu.

Wątroba to jeden z ważniejszych organów w naszym organizmie. Oprócz tego, że waży ponad 2 kg, to spełnia w naszym ciele funkcję filtra. Pochłania trucizny z naszego organizmu, neutralizuje je, a w ciągu doby produkuje ok. 1 litra żółci, dzięki której trawimy tłuszcze. Między innymi dlatego, że bierze udział w filtracji trujących substancji, jest narażona na ich szkodliwe działanie. Często dolegliwości, których doświadczamy, mogą być groźnym skutkiem chorób wątroby. Warto więc wiedzieć, jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę.

Objawy chorej wątroby

Najczęściej występującym na początku choroby wątroby objawem jest żółtaczka. Świadczy o podwyższonym poziomie bilirubiny i objawia się żółtym zabarwieniem skóry, gałek ocznych i błon śluzowych. W początkowych fazach choroby rzadko występuje ból wątroby, ale mogą pojawić się problemy z trawieniem i nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Obserwujemy wtedy niesmak w ustach, wzdęcia, nudności i wymioty. Z czasem nieprzyjmowanie produktów, które wywołują u nas te nieprzyjemne dolegliwości, może skutkować niedożywieniem, ogólnym osłabieniem, apatią i oczywiście utratą masy ciała. To z kolei może skutkować zmęczeniem, brakiem koncentracji, depresją, osłabieniem pamięci i bólami głowy. Uszkodzona wątroba może w sposób nieprawidłowy filtrować toksyczne substancje, w wyniku czego powstaje szereg zaburzeń tzw. encefalopatii wątrobowej. Oprócz dolegliwości neurologicznych, obserwujemy w jej wypadku także zaburzenia snu, orientacji i zmysłów. Innymi objawami chorej wątroby są brązowe plamy na skórze i jej nieprzyjemny zapach, swędzenie i pokrzywka. Niesprawna wątroba może też doprowadzić do insulinooporności i cukrzycy typu 2. Kiedy choroba staje się zaawansowana, możemy odczuwać ból i kłucie w prawym podbrzuszu.

Najczęstsze choroby wątroby

Jedną z najczęściej występujących przyczyn chorób wątroby jest zakażenie wirusami, które prowadzą do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu A, B lub C. Inną często występującą chorobą jest marskość. Najczęściej występuje u osób, które długi czas spożywają alkohol oraz tych, u których występowały nieleczone infekcje grzybicze. Jednak zanim dojdzie do marskości, to najpierw występuje alkoholowe stłuszczenie wątroby, w wyniku którego w wątrobie odkładają się drobinki tłuszczu, upośledzające jej pracę. Najpoważniejszą chorobą, która dotyka wątrobę jest nowotwór, który jest powikłaniem marskości lub wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ jego rokowania są bardzo złe. Zazwyczaj chory przeżywa ok. 6 miesięcy od diagnozy. Szczególną i stosunkowo rzadko występującą sytuacją jest zniszczenie wątroby przez ostre zatrucie, które wymaga przeszczepu tego organu. W Polsce najczęściej do ostrego zatrucia dochodzi po zjedzeniu muchomora sromotnikowego lub kontakcie z groźnymi pestycydami.

Diagnostyka i profilaktyka chorób wątroby

Aby potwierdzić przypuszczenie występowania u nas chorób wątroby, należy udać się do hepatologa, który zleci kolejne badania. Ma do dyspozycji badanie krwi, moczu, USG, laparoskopię i biopsję. Aby określić kondycję wątroby, wykonuje się początkowo badania krwi i moczu. Jeżeli wyniki będą niepokojące, lekarz zleci dodatkowe badania. Na co dzień również możemy zadbać o stan naszej wątroby. Na jej prawidłowe działanie w znacznym stopniu wpływa niezdrowa dieta i spożywany na co dzień alkohol. W aptece znajdziemy suplementy, które można przyjmować przy leczeniu hepatologicznym, ale też takie, które ochronią wątrobę w szczególnych sytuacjach. Okres świąteczny to dobry czas, aby zacząć przyjmować preparaty, które wzmocnią błonę wątroby i ochronią ją przed truciznami. Zadbajmy też o zdrową, niskotłuszczową dietę, która odciąży naszą wątrobę.

Wszystkie nieleczone choroby wątroby mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlatego nie warto do nich doprowadzać i na co dzień zadbać o stan i funkcjonowanie tego ważnego organu. Wykonanie podstawowych badań krwi w kierunku wątroby pozwoli nam określić jej stan i funkcjonowanie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto