Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda: Niebezpieczeństwo powstania pożarów

Redakcja
Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu, co wpływa na możliwość powstania pożaru.

Najbardziej zagrożone są lasy młode, w których ogień z pokrywy ściółkowej łatwo przeistacza się w trudny do opanowania i ugaszenia pożar wierzchołkowy.
Dlatego korzystając z uroków naszych lasów musimy pamiętać o kilku prostych i oczywistych regułach bezpiecznego zachowania.

W związku z podwyższony zagrożeniem powstania pożaru zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie wolno używać ciągników lub innych maszyn bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem, rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu, pozostawiania roznieconego ognia i korzystania z otwartego płomienia. Zabrania się również wypalania wierzchniej warstwy gleby lub pozostałości roślinnych, palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Pamiętajmy, że wzniecić pożar lasu, w którym mogą zginąć ludzie i zwierzęta można bardzo łatwo, a o wiele trudniej go ugasić.
W przypadku zauważenia pożaru zaalarmuj STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 , POLICJĘ TEL. 997, TEL. ALARMOWY 112 lub inne osoby funkcyjne (może to być wójt, sołtys, leśniczy lub strażnik leśny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto