Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzebna jest nowa karetka

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Potrzebna jest nowa karetka.

Potrzebna jest nowa karetka

W nowotomyskim pogotowiu jeżdżą obecnie trzy karetki systemowe oraz kilka transportowych. Te pierwsze są w ciągłej eksploatacji, by jak najszybciej nieść pomoc potrzebującym. Karetka specjalistyczna, obsługująca cały powiat stacjonuje na terenie nowotomyskiego szpitala i jest to najnowsze auto w taborze. Została zakupiona kilka lat temu z pełnym wyposażeniem.

Pozostałe dwa pojazdy, to tak zwane karetki podstawowej. Jedna na co dzień stoi w Zbąszyniu, druga w Opalenicy. Właśnie ta opalenicka „P-etka” jest najbardziej wyeksploatowanym pojazdem. Volkswagen LT, choć na pierwszy rzut oka wygląda całkiem dobrze, jest już autem mocno zużytym. W związku z władze nowotomyskiego szpitala chciałyby go wymienić na nowy. - Mieliśmy plany, by nową podstawową karetkę dla podstacji w Opalenicy kupić w tym roku - mówi nam dyrektor SP ZOZ Janusz Nowak. - Nasze plany musimy jednak nieco przesunąć w czasie - nie ukrywa.

Głównym powodem, który opóźni zakup karetki jest modernizacja III kondygnacji szpitala. Prace budowlane już tam zakończono. Obecnie trwają odbiory. Jednak podstawą jest sprzęt i wyposażenie. - Wkrótce ogłaszać będziemy przetargi na dostawę i montaż odpowiedniego sprzętu na blok operacyjny, a także na oddział łóżkowy. To jest nasz priorytet. Mamy nadzieję, że wszystko rozstrzygnie się w ciągu dwóch najbliższych miesięcy, tak by w grudniu oddział oddać do użytku naszym pacjentom - informuje nas Janusz Nowak. W związku z tym, zakup karetki należy przełożyć na przyszły rok. - Mamy nadzieję, że zakup uda nam się zrealizować w 2018 roku. Szacunkowy koszt tego typu pojazdu to około 300 tysięcy złotych - wyjaśnia nam szef nowotomyskiego szpitala.

Najważniejsze jest w tym wszystkim to, by podstacja w Opalenicy nadal funkcjonowała. Pojawiały się bowiem plotki, że mogłaby zostać zlikwidowana, a wówczas karetka wróciłaby do Nowego Tomyśla. Nie były to wątpliwości bez podstaw, bo wcześniej graniczna data funkcjonowania podstacji określona była na czerwiec 2017 roku. Teraz już takiej daty nie ma.

- Miejsca wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego są określone w Wojewódzkim Planie Działania Systemu PRM dla Województwa Wielkopolskiego. Zgodnie z obowiązującym planem nie jest planowana zmiana miejsca stacjonowania zespołu z Opalenicy - mówił nam w czerwcu rzecznik wojewody Tomasz Stube.
Jak dodał, rozmieszczenie ZRM może ulegać zmianom adekwatnie do analizy danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na ten moment zmian jednak nic nie zapowiada.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto