Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po nowotomyskim szpitalu

Roksana Tomczyk
Szpital w Nowym Tomyślu prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Nawet przelotny rzut okiem pozwala dostrzec nową zabudowę i zadbane otoczenie wraz z lądowiskiem przyszpitalnym. Nie zapomniano również o ekologii – dach jednego z budynków zajmują kolektory słoneczne pozwalające na pozyskiwanie energii służącej do ogrzewania wody.

Szpital zmienia się na naszych oczach tak szybko, że ktoś, kto nie odwiedzał go od kilku lat, może nie poznać w nim wielu miejsc. Zapraszamy zatem na przechadzkę z przewodnikiem, czyli krótki spacer po nowotomyskiej lecznicy.

Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wielu z pacjentów szpitala rozpoczyna leczenie od tego właśnie oddziału. Trafiają tu pacjenci w stanach nagłych, po wypadkach, z pogarszającym się stanem zdrowia, zazwyczaj przywiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego. To tu zapadają decyzje, czy stan zdrowia pozwala na powrót do domu i ewentualną dalszą opiekę lekarza rodzinnego, czy też konieczna stanie się hospitalizacja. Nowotomyski SOR jako jeden z nielicznych posiada lądowisko, przez co w 100% spełnia wymagania Ministerstwa Zdrowia

Oddział Chorób Wewnętrznych. Dzięki rozbudowie, znalazł miejsce w nowym skrzydle. Wcześniej największy dyskomfort pacjentów wiązał się z koniecznością leżenia w dużych, nawet 8-osobowych salach. Teraz do dyspozycji chorych pozostają znacznie mniejsze pokoje dla 2 do 5 osób. Oddział zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób wewnętrznych. Z uwagi na rozpowszechnienie chorób układu krążenia, Oddział prowadzi szybką diagnostykę tych schorzeń. Wykonywane są testy wysiłkowe przy użyciu cykloergometru, badanie EKG 24-godzinne metodą Holtera, a także badanie echokardiograficzne głowicami przez klatkę piersiową.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny. Coraz większe uznanie znajduje u kobiet ciężarnych ze względu na kompleksową opiekę – od Poradni „K”, poprzez Szkołę Rodzenia, aż po możliwość odbycia porodu w Oddziale (również z bezpłatnym znieczuleniem - w Oddziale zapewniony jest całodobowy nadzór lekarza anestezjologa.). Pacjentki z problemami ginekologicznymi mogą poddać się różnorodnym zabiegom i operacjom wykonywanym przez wysoko wykwalifikowaną kadrę.

Oddział Noworodkowy. Wkrótce po narodzinach, maluchy trafiają pod opiekę lekarzy neonatologów i pediatrów. Oddział jest dobrze wyposażony w aparaturę medyczną m.in. inkubatory, stanowiska do resuscytacji i najcenniejszy dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Infant Flow. Każdy noworodek dostaje na pamiątkę swoje zdjęcie zamieszczane również w galerii na stronie internetowej szpitala.
Oddział Chirurgiczny. Położony nadal w starej części szpitala, natomiast pod względem zakresu wykonywanych zabiegów i operacji, prężny i nowoczesny. Zakres zabiegów jest spory, można rzec od „a” jak. appendektomia (usunięcie wyrostka robaczkowego) do „ż” jak żylaki kończyn dolnych. A oprócz tego: operacje tarczycy, żołądka, przepuklin, operacje z zakresu chirurgii naczyniowej i dróg żółciowych.
Oddział Dziecięcy. Położony w nowej i starej części szpitala. Rozbudowany i całkowicie zmodernizowany. Najbardziej kolorowy oddział szpitalny, łagodnie przenoszący chore maluchy w świat bajek, w którym zamiast wróżek i czarodziejów działają lekarze i pielęgniarki wyczarowujący zdrowie. Dzieci mogą przebywać w Oddziale z mamami, dzięki czemu nie odczuwają bólu rozstania.

Oddział Neurologiczny i Oddział Udarowy. Dwa oddziały funkcjonujące dopiero od stycznia 2012 r., w których leczone są schorzenia neurologiczne. Dla pacjenta, zwłaszcza z udarem mózgu, najważniejsza staje się szybkość wdrożenia specjalistycznego leczenia. Bliskość takich oddziałów w szpitalu powiatowym, znacznie skraca drogę pacjenta do odpowiedniej terapii. Leczenie trombolityczne i współpraca z ośrodkami rehabilitacji często ratuje życie i przyspiesza powrót do wcześniejszej sprawności. Ciąg świadczeń – od Poradni Neurologicznej, poprzez Pracownie EEG i EMG, do pobytu w Oddziałach sprawia, że pacjenci zyskali szansę na szybszą i bardziej kompleksową możliwość leczenia.

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Od kilku lat prowadzi leczenie zachowawcze i operacyjne pacjentów z urazami narządu ruchu. Oprócz operacji kończyn, w tym endoprotezoplastyki, odbywają się tu już pierwsze operacje kręgosłupa. Tym sposobem, nowotomyski Oddział Ortopedii dołączył do nielicznego grona szpitali w Wielkopolsce wykonujących tego typu skomplikowane zabiegi.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zespół Oddziału zajmuje się pacjentami w dwóch obszarach medycyny: znieczuleniami pacjentów i nadzorem poznieczuleniowym oraz diagnostyką i leczeniem. Leczeni są tu pacjenci w ostrych stanach zagrożenia życia, z ciężką niewydolnością oddechową, we wstrząsie, z urazem wielonarządowym, z ciężkimi zaburzeniami świadomości.
Krótka wycieczka po szpitalu pozwala na poznanie tylko niewielkiego wycinka działania tej skomplikowanej konstrukcji służącej ratowaniu życia i przywracaniu zdrowia. Nie sposób w krótkiej migawce wymienić wszystkiego, co składa się na proces ochrony zdrowia – jest tu i leczenie, i rehabilitacja, i dobór odpowiedniej diety, a także zwykłe jak by się wydawało utrzymanie czystości i porządku. Oprócz oddziałów, na pracę szpitala składa się bardzo duża liczba niezbędnych komórek pomocniczych, do których należą: Blok Operacyjny, Laboratorium Diagnostyczne, Pracownie Bakteriologii i Serologii, Pracownie RTG i Tomografii Komputerowej, apteka szpitalna i wiele wiele innych. Poradnie przyszpitalne zapewniają specjalistyczne leczenie w zakresie: ginekologii i położnictwa, neurologii, ortopedii i leczenia bólu. W ciągu świadczeń udzielanych przez SPZOZ mieszczą się też zadania z zakresu ratownictwa medycznego realizowane przez Pogotowie Ratunkowe oraz opieki długoterminowej, którą można uzyskać w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Opalenicy.
Warto pamiętać o tym, że Szpital to nie tylko nowoczesny budynek, sprzęt i aparatura medyczna, ale również kilkaset pracujących tu osób, które przez cały rok, 24 godziny na dobę dzięki swemu poświęceniu i wiedzy opiekują się nami, leczą i ratują nasze życie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto