Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Tak” dla Kolei Metropolitalnej! Dodatkowe pociągi u nas już od 10 czerwca

Jakub Czekała, Ania Borowiak
Tych troje radnych z gminy Opalenica było przeciwnych PKM
Tych troje radnych z gminy Opalenica było przeciwnych PKM ANA
Temat Kolei Metropolitalnej szczególnie na terenie powiatu nowotomyskiego wywoływał sporą dyskusję. Władze powiatu grodziskiego zastanawiać się nie musiały.

Tym samym 16 kwietnia przedstawiciele gminy Grodzisk Wielkopolski znalazły się wśród 11 samorządów, które podpisały ostateczne umowy związane z przekazaniem z gminnych budżetów dofinansowania na uruchomienie dodatkowych połączeń kolejowych na czterech liniach.

Co daje Kolej Metropolitalna?

Podczas uroczystego podpisania umów, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak przypomniał, iż w tym przełomowym dla rozwoju aglomeracji poznańskiej projekcie komunikacyjnym chodzi o współfinansowanie zwiększonej częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego, czyli co 30 minut.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

I o ile w Grodzisku Wielkopolskim i powiecie od początku władze były zdecydowane, o tyle zarówno w Opalenicy, jak i w Nowym Tomyślu było sporo wątpliwości i dojście do porozumienia trwało dłużej.

Opalenica

Tutaj dyskusja toczyła się od kilku miesięcy. Gmina wskazywała, że nie wszystko jest jasne i zrozumiałe, m.in. w kwestii finansowania dodatkowych połączeń. Odbywały się spotkania, powstała nawet specjalna grupa mieszkańców - walcząca o dodatkowe połączenia. Finałem sprawy była czwartkowa sesja, podczas której miała zapaść końcowa decyzja w sprawie przystąpienia gminy do projektu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad dało się słyszeć wszechobecne na sali głosy pełne nadziei, że radni zrozumieją społeczną potrzebę przystąpienia Opalenicy do PKM.

Ostatecznie w głosowaniu nad uchwałą o udzieleniu wsparcia województwu wielkopolskiemu, 12 radnych poparło projekt, a trzech było przeciwko włączeniu się Gminy Opalenica do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Wynik głosowania nagrodzono gromkimi brawami zwolenników dodatkowych połączeń kolejowych. - Nie wyobrażam sobie, żeby nasze miasto mogło zostać pominięte. Codziennie dojeżdżam do pracy do Poznania i każdy dodatkowy pociąg sprawia, że czas oczekiwania na kolejne połączenie skraca się. Bardzo się cieszę, że efekt jest taki. To doskonała informacja dla wielu ludzi, którzy w napięciu oczekiwali na tę decyzję - powiedziała nam tuż po zakończeniu sesji Anna, jedna ze zwolenniczek PKM.

Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc podkreślił w rozmowie z nami, że kierowany przez niego samorząd jako jedyny podjął negocjacje w sprawie całego projektu: - Z dużą satysfakcją przyjąłem fakt, że wiele naszych uwag zostało uwzględnionych. Dobra współpraca pomiędzy samorządami na różnych szczeblach powinna odbywać się na zasadach partnerstwa i równości - powiedział nam. - Cieszy mnie fakt, że nasza nieugięta postawa przyczyniła się do podniesienia jakości umowy i zwiększa bezpieczeństwo finansowe gminy - dodał. Władzom udało się m.in. zdobyć pisemne zapewnienie, że ewentualny wzrost lub spadek wielkości dotacji nie powinien przekroczyć 10 procent, co jest ważne w kontekście innych wydatków gminy.

Nowy Tomyśl

W stolicy powiatu nowotomyskiego o pieniądze nie chodziło. Nowotomyscy radni, a także mieszkańcy martwili się, że dodatkowe połączenia jeszcze bardziej utrudnią ruch kołowy na ulicy Kolejowej, poprzez jeszcze częściej niż obecnie zamykany przejazd. A to przecież największa zmora mieszkańców i kierowców. Jednak szybko okazało się, że nowoczesne pociągi są tak skonstruowane, że nie wymagają przejazdu na zwrotnicę, przez co PKM nie spowoduje dodatkowego paraliżu w ruchu kołowym. Przy takich argumentach radni opowiedzieli się na „tak”, a stosowna uchwała o dofinansowaniu miała zostać podjęta na piątkowej sesji (już po oddaniu numeru do druku).

Trzy dni wcześniej projekt o dofinansowaniu poparli radni powiatu nowotomyskiego. Ostatecznie więc nie doszło do odrzucenia projektu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto