Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie nekropolie

RD
W Wielkopolsce mamy kilka tysięcy cmentarzy (tylko w byłym województwie poznańskim - blisko dwa i pół tysiąca). O wielkich nekropoliach mówi się często. Te, w parkach czy na skwerach bywają zapominane.

W Wielkopolsce mamy kilka tysięcy cmentarzy (tylko w byłym województwie poznańskim - blisko dwa i pół tysiąca). O wielkich nekropoliach mówi się często. Te, w parkach czy na skwerach bywają zapominane.

Wśród blisko 300 cmentarzy, odnotowanych w rejestrach jako zabytki są cmentarze w parkach. Pochowani są na nich głównie członkowie rodziny, do której należały okoliczne grunty. Tak jest na przykład w podpoznańskiech Złotnikach i w Radojewie. Na ostanim z cmentarzy zobaczyć można nagrobki rodziny von Treskov.
W Kobylnikach zaś koło Obrzycka, również w parku, znajduje się cmentarz o kształcie ośmioboku. Pośrodku ustawiony jest krzyż, groby ustawione są promieniście, a całość otoczona jest kamiennym murem. Teraz większością tych cmentarzy muszą opiekować się samorządy.
W Poznaniu nie brakuje miejsc, o których wiadomo, że były cmentarzami. Tak jest choćby ze skwerem na tyłach Kupca Poznańskiego, a także w rejonie ulic Ostrobramskiej - Albańskiej.

Protestanckie zdobniejsze

Wielkopolska to również cmentarze protestanckie. Jednym z ciekawszych jest cmentarz kalwiński w Orzeszkowie, gmina Kwilcz oraz ewangelicki w Czempiniu. Od cmentarzy katolickich różnią się bogatszym wystrojem nagrobków, a nawet roślinnością. Na cmentarzach katolickich sadzono lipy i brzozy, na protestanckich popularne były dęby i bez. - Jest to przecież symbol długowieczności - wyjaśnia konserwator zabytków Andrzej Korpik

Nie tylko macewy

Jednym z najlepiej zachowanych zaś cmentarzy żydowskich jest ten, który znajduje się około stu metrów poza obecnymi granicą Wielkopolski w Trzcielu. Są tam nagrobki zachowane od czasów przedwojennych.

Poza Trzcielem zabytki żydowskie oglądać można tylko w postaci macew. Na ogół są one odzyskane - wyłowione z jeziora, jak to było w Pobiedziskach. Lapidarium z takich nagrobków udało się już stworzyć w Lesznie i Wągrowcu. Ogromną ilość nagrobków zniszczonych, pociętych na krawężniki zgromadzono w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Być może zostaną one wyeksponowane na terenach Międzynarodowych Targów Pozańskich. Tam przecież pierwotnie znajdował się żydowski cmentarz.

Odnowione

W ostatnich latach z pieniędzy wojewody, które przekazane zostały Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, odrestaurowano obelisk upamiętniający pastora Kassjusza na cmentarzu w Orzeszkowie oraz krzyż cmentarny w Żabnie gmina Brodnica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto