Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Przemysła palowane i z betonem

Elżbieta Podolska
To jedna z wizualizacji przedstawiających dziedziniec zamku na Wzgórzu Przemysła po odbudowie
To jedna z wizualizacji przedstawiających dziedziniec zamku na Wzgórzu Przemysła po odbudowie wizualizacja komitet odbudowy zamku królewskiego
Trwa palowanie i zalewanie betonem części wnętrza Wzgórza Przemysła. To pierwszy etap prac przy budowie Zamku Królewskiego w Poznaniu. Za trzy lata gmach ma być gotowy.

Wszystkie prace idą zgodnie z planem. Nie opóźniła ich nawet awaria, kiedy to wbijany pod ciśnieniem beton zrobił dziurę w posadzce w Muzeum Sztuk Użytkowych, które sąsiaduje z placem budowy.

– Stan budynku sprawdzili specjaliści – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego własnością jest Muzeum Sztuk Użytkowych i które jest inwestorem budowy zamku. – Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że nie tylko usuniemy teraz awarię, ale też przeprowadzimy remont w samym muzeum.

Przebudowa pomieszczeń sanitarnych i prace modernizacyjne zaplanowane były w ostatnim okresie budowy zamku. Teraz jednak znacznie je przyspieszono. Muzeum Sztuk Użytkowych pozostanie zamknięte co najmniej do maja. Nie zostanie także otwarte w Noc Muzeów. – Gdybyśmy nie wykonali tych prac szybko, zwiedzający musieliby korzystać z sanitariatów znajdujących się w drugim budynku. Dla gości byłoby to mało komfortowe – dodaje A. Sobocińska . – Zdecydowaliśmy się więc na remont już teraz. Prace potrwają około trzech miesięcy. Natomiast miesiąc potrzebujemy na przygotowanie od nowa ekspozycji.

Podczas prac budowlanych i remontowych unosi się mnóstwo kurzu. Konserwatorzy już wcześniej sugerowali zamknięcie muzeum na czas budowy zamku.
– Za każdym bowiem wytarciem kurzu, np. z zabytkowych mebli czy porcelany ścierana jest specjalna warstwa ochron-na – tłumaczy A. Sobocińska. – To szkodzi eksponatom. Dlatego muszą być teraz zabezpieczone.

Jak twierdzą specjaliści, nawet bez prac przy budowie zamku, mogła przytrafić się taka awaria. Instalacje są stare, wykonane kilkadziesiąt lat temu i obecnie wymagają wymiany.

Sale muzealne w zamku

1200 metrów kwadratowych ma wynosić powierzchnia trzech naziemnych kondygnacji Zamku Królewskiego.
Będzie to dodatkowa przestrzeń wystawiennicza dla Muzeum Sztuk Użytkowych. Powstanie także taras widokowy. Koszt budowy to 18 mln złotych. Za te pieniądze powstanie budynek oddany do eksploatacji z instalacjami, podjazdami itp., ale bez wyposażenia ekspozycji. Projekt ekspozycji i jej wykonanie może kosztować od kilku nawet do kilkudziesięciu milionów złotych (z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto