MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

List europosła i prezydentów śląskich miast do Andrzeja Dudy. To apel o podpisanie ustawy uznającej śląski za język regionalny

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Europoseł Łukasz Kohut z Rybnika oraz prezydenci śląskich miast apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by podpisał nowelizację ustawy o języku śląskim
Europoseł Łukasz Kohut z Rybnika oraz prezydenci śląskich miast apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by podpisał nowelizację ustawy o języku śląskim mat. pras.
"W ostatnim spisie powszechnym prawie 600 tysięcy mieszkańców i mieszkanek Rzeczypospolitej zadeklarowało narodowość śląską. Ponadto, niemal pół miliona osób wskazało, że posługuje się w domach językiem śląskim. W dniu 26 kwietnia tego roku, Sejm przyjął zmianę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z dnia 6 stycznia 2005 r., która doprowadziła do prawnego uznania języka śląskiego" - piszą europoseł Łukasz Kohut oraz prezydenci siedmiu śląskich miast w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy.

Język śląski przetrwał setki lat mimo wojen, ucisku, pogardy, czy obojętności. Dla jednych nasza godka była niemiecko brzmiącą gwarą, drudzy mówili o niej Wasserpolnisch. Nacjonalizm za Gomułki czy za Bismarcka na Śląsku sprowadzał się do tego samego: do codziennych upokorzeń w urzędach, szkołach, instytucjach kultury. Podobnie Polacy byli poddawani kulturkampfowi, czy rusyfikacji. Podobnie tak jak Polacy w czasie zaborów, Ślązacy wbrew władzy i otoczeniu pielęgnowali swoją kulturę i swój „język serca” - czytamy w apelu europosła Łukasza Kohuta oraz prezydentów siedmiu śląskich miast, który został przesłany do Kancelarii Prezydenta RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

- Nasza kultura przetrwała mroczne czasy. Nasz język jest częścią tej kultury. Godalimy nim doma, roślimy w nim – i dziś narasta w nas potrzeba, by dalej był on częścią życia kolejnych pokoleń. Chcemy, by państwo polskie uznało go prawnie i finansowało jego naukę. By język naszych starek (babć) i starzików (dziadków) nie zaginął. I by kolejne pokolenia Ślązaków i Ślązaczek mogły poznawać i rozwijać swoją kulturę. Jest w pełni spójne z polskim prawem, gdyż w myśl ustępu 1 artykułu 35 Konstytucji; Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury - podkreślają sygnatariusze.

"Wierzymy, że temat praw mniejszości śląskiej może zostać rozpatrzony poza konfliktem politycznym. Mamy nadzieję, że podobnie jak śp. prezydent Lech Kaczyński przywiązuje Pan wagę do wielokulturowej tradycji w Polsce. W związku z powyższym, apelujemy o podpisanie w całości nowelizacji ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Proszę nie odbierać Ślązakom pieniędzy, które możemy dostać z Warszawy i Brukseli na ochronę dziedzictwa naszych babć i dziadków i praw, które się nam należą jako obywatelkom i obywatelom Polski - zaznaczają.

Z poważaniem

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego
Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice,
Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska,
Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnik,
Mieczysław Kieca, prezydent miasta Wodzisław Śląski,
Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice,
Daniel Beger, prezydent miasta Świętochłowice,
Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowiec

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto