Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90.lecie Grodziskiej Orkiestry Dętej [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W sobotnie popołudnie w Grodziskiej Hali Sportowej odbył się jubileuszowy koncert z okazji 90-tej rocznicy powstania Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego.

Więcej o imprezie już we wtorek w tygodniku Dzień Nowotomysko - Grodziski. Tymczasem nieco historii związanej z grodziską Orkiestrą autorstwa Dariusza Matuszewskiego.

W okresie międzywojennym działało w Grodzisku kilka chórów z legendarną „Harmonią” na czele oraz zespołów śpiewaczych istniejących również przy Towarzystwie Muzycznym im. Ignacego Paderewskiego, kierowanym przez Stanisława Kolińskiego. Natomiast brakowało większego zespołu muzycznego, a przede wszystkim orkiestry. Co prawda przez kilka lat, od 1925 roku, istniała w Grodzisku Orkiestra Polskiego Związku Kolejarzy Koła Grodziskiego, ale w tym wypadku miano orkiestry było tu używane odrobinę na wyrost. Na większość lokalnych uroczystości zapraszane były orkiestry z okolicznych miejscowości. Dużą popularnością cieszyła się orkiestra wojskowa 57 pułku piechoty, 7 pułku strzelców konnych i 15 pułku ułanów poznańskich, a ponadto orkiestry nowotomyskiego i wolsztyńskiego „Sokoła”. Niewątpliwie istniało w mieście spore zapotrzebowanie na własną, dobrą orkiestrę.

Pierwsze próby utworzenia orkiestry przy tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej narodziły się jeszcze w połowie lat dwudziestych. 28 września 1925 roku ówczesny Zarząd OSP uchwalił decyzję o powołaniu własnej „kapeli” i jednocześnie wystosował pismo do Magistratu w Grodzisku z prośbą o dofinansowanie zakupu instrumentów. Niestety odpowiedz napłynęła odmowna z uwagi na brak środków finansowych i pomysł zaległ na kilka lat. Sytuacja zmieniła się zasadniczo, kiedy na skutek choroby dotychczasowego naczelnika OSP Józefa Witajewskiego, stanowisko to objął Antoni Thum- ówczesny dyrektor Zjednoczonych Browarów w Grodzisku. To właśnie z jego inicjatywy w 1929 roku i z jego tzw. funduszy dyrektorskich zakupione zostały pierwsze instrumenty muzyczne (najczęściej produkcji amerykańskiej) dla tworzonej orkiestry. Tworzona przez Antoniego Thuma orkiestra składała się przeważnie z pracowników Browarów i systematycznie przyjmowała nowych członków. Próby odbywały się na terenie Browarów, a kierownictwo artystyczne powierzono Antoniemu Skrzypczakowi, wykształconemu muzykowi, który jednocześnie zastał pierwszym kapelmistrzem orkiestry. Nowo utworzona orkiestra przyjęła nazwę – Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku.

Jej pierwszymi członkami byli:
- Kandulski Ludwik- trąbka
- Raschke Otto- -
- Maik Edmund- waltornia
- Olszewski Marian- -
- Nowacki Władysław- -
- Chwalisz Franciszek- klarnet
- Flisiewicz Czesław- -
- Godula Wacław- -
- Brudło Antoni- tenor
- Maik Jan- -
- Losiak Stanisław- -
- Kostuj Aleksander- -
- Śpiewak Jan- -
- Trafarski Piotr- -
- Matuszewski Stanisław- puzon
- Strugała Teodor- -
- Cielecki Brunon- alt
- Skubel Stefan- tuba
- Sikorski Marian- -
- Piątyszek Ludwik- -
- Wróbel Ludwik- perkusja
- Kaczmarek Feliks- -
- Lemański Jan- lira
- Nowak Stanisław- bęben
- Wierzejewski Bolesław-czynele

Według zachowanych relacji orkiestra prezentowała się wspaniale. Muzycy posiadali sukienne mundury kroju strażackiego, zaopatrzone w ozdobne naramienniki orkiestr wojskowych. Wszystkie mundury były uszyte przez znanego grodziskiego krawca Edmunda Szylfa -długoletniego członka OSP w Grodzisku. Ponadto członkowie orkiestry nosili sukienne rogatywki z emblematem straży pożarnej. Prawdopodobnie myślano również o wyposażeniu orkiestry w hełmy skórzane z wełnianymi pióropuszami na wzór hełmów noszonych przez funkcjonariuszy Policji Państwowej, ale pomysł nie został zrealizowany.

Natomiast bardzo ciekawy był ówczesny status orkiestry, która oficjalnie nazywała się Orkiestrą Dętą OSP w Grodzisku. Pomimo takiej nazwy orkiestra ta nigdy, tak naprawdę do OSP w Grodzisku nie należała, chociaż w jej szeregach było wielu działaczy strażackich. Prawdopodobnie jej twórca, a zarazem największy sponsor- Antoni Thum, chciał zachować jej pewną niezależność oraz utrzymać w niej swoje wpływy. Taki stan rzeczy budził wiele kontrowersji i był przedmiotem częstych dyskusji. Między innymi w marcu 1939 roku dyskutowano nad możliwością przyłączenia orkiestry do OSP w Grodzisku, ale pomysł zastał odłożony.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 90.lecie Grodziskiej Orkiestry Dętej [ZDJĘCIA] - Nowy Tomyśl Nasze Miasto

Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto