Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z wnioskiem o odwiert geotermalny w Nowym Tomyślu?

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Burmistrz zdawkowo wyjaśnia aktualny stan wniosku o odwiert geotermalny. NFOŚiGW nieco więcej zdradza.
Burmistrz zdawkowo wyjaśnia aktualny stan wniosku o odwiert geotermalny. NFOŚiGW nieco więcej zdradza. Pixabay/zdj. ilustracyjne
Gmina Nowy Tomyśl po raz trzeci aplikuje o środki na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego - wniosek został złożony 30 września 2022 roku. To walka o miliony dla naszego samorządu. Dwa poprzednie wnioski zostały odrzucone przez NFOŚiGW. Czy tym razem się powiedzie. Uzyskaliśmy informację bezpośrednio od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzecie podejście gminy Nowy Tomyśl do uzyskania dofinansowania na rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta.

Przypomnijmy, że gmina Nowy Tomyśl po raz trzeci aplikuje o środki na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego - wniosek został złożony 30 września ub. roku. Poprzednie dwa zostały odrzucone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze względu na negatywną odpowiedź ministra środowiska, wynikającą z konfliktowości wiercenia z obszarem górniczym. Dzięki uporowi prezesa Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej - Wojciecha Kowalskiego i części radnych udało się wypracować wolę ze strony PGNiG na podpisanie takiego porozumienia.

Czytaj też: Prokuratura chce oficjalnego zamknięcia schroniska w Posadówku

O geotermię pytają również radni Rady Miejskiej na sesji.

Pytanie do burmistrza w sprawie aktualnego stanu wniosku o geotermię zadał na ostatniej sesji Rady Miejskiej wiceprzewodniczący Wojciech Andryszczyk.

Włodzimierz Hibner bardzo krótko odniósł się do zadanego przez radnego pytania. Włodarz gminy przypomniał tylko, że 30 września 2022 roku złożył wniosek do Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w tej chwili trwa etap procedowania tych dokumentów. Na tym zakończył dociekania W. Andryszczyka.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdradza nieco więcej.

"Od września trwa procedowanie" - takie zdanie podczas obrad wyraził burmistrz. Postanowiliśmy więc w związku z wieloma pytaniami w tej sprawie skontaktować się z samym Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też: Wypadek autobusu z samochodem osobowym koło Lwówka

Jak wyjaśnia biuro prasowe NFOŚiGW, wniosek nr 2842/2022 o dofinansowanie rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie gminy Nowy Tomyśl, został pozytywnie oceniony w NFOŚiGW pod względem kryteriów dostępu oraz jakościowych dopuszczających, określonych w programie priorytetowym „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

- W toku oceny potwierdzono m.in. złożenie przez gminę wymaganych dokumentów. Również zgodnie z regulaminem konkursu o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek został przekazany do dalszej oceny do ministra klimatu i środowiska. Minister właściwy ds. środowiska sporządza listę rankingową oraz wydaje opinie dla ocenianych przedsięwzięć – w terminie do 120 dni od daty wpływu do oceny przez ministra ostatniego wniosku złożonego w naborze

- wyjaśniła w odpowiedzi Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa NFOŚiGW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska traktuje ten program jako priorytetowy.

Warto tutaj dodać, że celem programu ogłoszonego przez NFOŚiGW jest wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych dla ich udostępnienia do wykorzystania pozyskanego ciepła/energii do ogrzewania.

- Budżet na realizację programu wynosi do 300 mln zł, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 300 mln zł. Natomiast formy dofinansowania to dotacje, a intensywność dofinansowania wynosi nawet do 100% kosztów kwalifikowanych

- czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto