Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału - 19.02.2023

Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu zasad Wielkiego Postu.
Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału - 19.02.2023 Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu zasad Wielkiego Postu. Dorota Michalczak
Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału. Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. W tym roku w niedzielę , jako pierwsi ulicami wioski przeszli cymprownicy w Nowym Dworze, których już od godz. 9.30 można było spotkać przy sali wiejskiej. Następnie przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami wiosek - od domu do domu po drodze bawiąc się z mieszkańcami.

Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału

Tekst nagłówka spisu:

Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału

Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. W tym roku w niedzielę 19 lutego 2023, jako pierwsi ulicami wioski przeszli cymprownicy w Nowym Dworze, których już od godz. 9.30 można było spotkać przy sali wiejskiej. Następnie przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami wiosek - od domu do domu po drodze bawiąc się z mieszkańcami.

Korowód poprowadzili muzycy kapel koźlarskich a za nimi przebierańcy: młoda para, ksiądz, zakonnica, anioł, śmierć, policjant, niedźwiedź oraz inne zabawne postacie. Cymprownicy życzyli domownikom aby długo żyli i szczęśliwi byli, za to zostali obdarowani pączkami, ciastem, mięsem i wędliną, oraz pieniędzmi wspierając tym samym organizatorów wydarzenia. Nie obyło się bez słodkiej nalewki. W zamian za gościnę cymprownicy obtańcowali gospodarzy.

Tradycyjny Cymper

Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału. Wydarzenie to wpisane jest w tradycję karnawałową kultywowaną na całym świecie - poczynając od słynnego karnawału w Rio de Janeiro, poprzez karnawał wenecki, karnawał północnej Nadrenii-Westfalii kończąc na zapustach kaszubskich – zwyczaju zapustnym najbardziej popularnym w Polsce. W tym roku ostatnią niedzielą karnawału jest 19 lutego 2023 r.

Kim jest Cymper?

Cymper to przebieraniec, ktoś wyraźnie wpisujący się w gatunek komedii i groteski, ubiorem i zachowaniem wyróżniający się z szarej codzienności. Cymper w gminie Zbąszyń jest żywą tradycją, która podobnie jak wielkie współczesne karnawały świata czerpie z tych samych korzeni.

Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?

Historycy widowisk wskazując początki zwyczaju karnawałowego odsyłają do greckiego patrona teatru i wina – Bachusa-Dionizosa. Wyrazistszym jednak źródłem w tym przypadku są widowiska z okresu średniowiecza, które wyraźnie wpisują się w kontekst tradycji chrześcijańskiej przywołując opozycję Wielkiego Postu do zapustnych hulanek i swawoli.

Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału.

W tym roku, barwne wydarzenie odbędzie się:

  • Nowy Dwór - od godz. 10.00 - start sala wiejska,
  • Nądnia - od 11.30 - start ul. Dębowa,
  • Łomnica - godz. 12.00 od strony Chrośnicy,
  • Stefanowo - zbiórka 11.30 przy OSP
  • Przyprostynia - start 12-13 od strony Wolsztyna
  • Strzyżewo - start 10.30

W wydarzeniu udział weźmie kilkudziesięciu uczestników, którzy przemaszerują w barwnym korowodzie ulicami wiosek - od domu do domu.

Nowy Dwór, 64-360 Zbąszyń. Jak dojechać? Mapa

Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału - 19.02.2023

Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu zasad Wielkiego Postu.

Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwó...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału - Zbąszyń Nasze Miasto

Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie