Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwór - wspaniała zabawa w ostatnią niedzielę karnawału
Tekst nagłówka spisu:
- Tradycyjny Cymper
- Kim jest Cymper?
- Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?
- Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału.
- Nowy Dwór, 64-360 Zbąszyń. Jak dojechać? Mapa
- Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?
Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału
Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. W tym roku w niedzielę 19 lutego 2023, jako pierwsi ulicami wioski przeszli cymprownicy w Nowym Dworze, których już od godz. 9.30 można było spotkać przy sali wiejskiej. Następnie przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami wiosek - od domu do domu po drodze bawiąc się z mieszkańcami.
Korowód poprowadzili muzycy kapel koźlarskich a za nimi przebierańcy: młoda para, ksiądz, zakonnica, anioł, śmierć, policjant, niedźwiedź oraz inne zabawne postacie. Cymprownicy życzyli domownikom aby długo żyli i szczęśliwi byli, za to zostali obdarowani pączkami, ciastem, mięsem i wędliną, oraz pieniędzmi wspierając tym samym organizatorów wydarzenia. Nie obyło się bez słodkiej nalewki. W zamian za gościnę cymprownicy obtańcowali gospodarzy.
Tradycyjny Cymper
Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału. Wydarzenie to wpisane jest w tradycję karnawałową kultywowaną na całym świecie - poczynając od słynnego karnawału w Rio de Janeiro, poprzez karnawał wenecki, karnawał północnej Nadrenii-Westfalii kończąc na zapustach kaszubskich – zwyczaju zapustnym najbardziej popularnym w Polsce. W tym roku ostatnią niedzielą karnawału jest 19 lutego 2023 r.
Kim jest Cymper?
Cymper to przebieraniec, ktoś wyraźnie wpisujący się w gatunek komedii i groteski, ubiorem i zachowaniem wyróżniający się z szarej codzienności. Cymper w gminie Zbąszyń jest żywą tradycją, która podobnie jak wielkie współczesne karnawały świata czerpie z tych samych korzeni.
Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?
Historycy widowisk wskazując początki zwyczaju karnawałowego odsyłają do greckiego patrona teatru i wina – Bachusa-Dionizosa. Wyrazistszym jednak źródłem w tym przypadku są widowiska z okresu średniowiecza, które wyraźnie wpisują się w kontekst tradycji chrześcijańskiej przywołując opozycję Wielkiego Postu do zapustnych hulanek i swawoli.
Aby tradycji stało się zadość w wioskach gminy Zbąszyń w ostatnią niedzielę karnawału odbywa się "Cymper", czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału.
W tym roku, barwne wydarzenie odbędzie się:
- Nowy Dwór - od godz. 10.00 - start sala wiejska,
- Nądnia - od 11.30 - start ul. Dębowa,
- Łomnica - godz. 12.00 od strony Chrośnicy,
- Stefanowo - zbiórka 11.30 przy OSP
- Przyprostynia - start 12-13 od strony Wolsztyna
- Strzyżewo - start 10.30
W wydarzeniu udział weźmie kilkudziesięciu uczestników, którzy przemaszerują w barwnym korowodzie ulicami wiosek - od domu do domu.
Nowy Dwór, 64-360 Zbąszyń. Jak dojechać? Mapa
Cymper, czyli ludowa tradycja pożegnania karnawału. Nowy Dwó...
Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?
Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?