Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, na czym naprawdę polega ekorodzicielstwo?

abcZdrowie.pl
Ekologiczne rodzicielstwo, czyli tak zwane ekorodzicielstwo, to zjawisko, które zatacza coraz szersze kręgi wśród młodych ludzi. Ten ciekawy skądinąd trend kojarzy się głównie z wielorazowymi pieluszkami i karmieniem piersią. Warto jednak uświadomić sobie, że są to jedynie dwa z wielu elementów ekorodzicielstwa.

Jak przekonują zwolennicy wychowania dzieci w sposób eko, nie jest to ani chwilowa moda, ani sposób na wypromowanie mało popularnych produktów. U podstawy ekorodzicielstwa leży przekonanie, że dzieci można i warto wychowywać zgodnie z naturą.

Ekowychowanie krok po kroku

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiło się wiele udogodnień dla młodych rodziców. W sklepach możemy nabyć jednorazowe pieluszki, gotowe posiłki i pięknie pachnące kosmetyki wielozadaniowe dla malucha, dzięki którym opieka nad dzieckiem jest – przynajmniej w teorii – dużo prostsza. Produkty dla najmłodszych są estetycznie opakowane, łatwo dostępne i niezawodne. Czego chcieć więcej?

Rodzice, którzy na co dzień stawiają na ekologię są przekonani, że wygoda nie powinna być czynnikiem decydującym, gdy w grę wchodzi wychowanie dziecka. Nowoczesne produkty ułatwiają opiekę nad niemowlęciem, ale nie zmienia to faktu, że większość podejmowanych przez rodziców działań ma charakter intuicyjny. Zawdzięczamy to naturze, dlatego – zdaniem ekorodziców – nie ma powodu, by się od niej odwracać. Ekorodzicielstwo jest dla nich sposobem na zbliżenie się do natury i wychowanie dzieci w przeświadczeniu, że przyroda jest ważną częścią naszego życia.

Jeśli spodziewasz się dziecka, a ekologiczne rodzicielstwo wydaje ci się ciekawą propozycją, zapoznaj się z zasadami ekologicznego wychowania dzieci:

1. W trakcie ciąży niewskazane są używki, opalanie, przyjmowanie suplementów witaminowych oraz leków. Należy unikać stresu.

2. Naturalny poród, bez znieczulenia jest zalecany jako optymalny sposób na świadome doświadczenie cudu narodzin.

3. Po urodzeniu dziecko zostaje położone na brzuchu matki. Następnie podaje się mu do picia siarę z piersi, czyli pierwszy pokarm.

4. Gdy miną 2-3 godziny od porodu, dziecko można zbadać. Z kąpielą należy wstrzymać się co najmniej dobę od narodzin dziecka.

5. Przez pierwszy rok życia dziecka za optymalną metodę karmienia uznaje się karmienie piersią.

6. Zamiast kosmetyków, do mycia skóry niemowlęcia należy używać ciepłej wody wymieszanej z mlekiem matki. Na odparzenia należy stosować pokarm matki lub mąkę ziemniaczaną – talk jest niewskazany.

7. Pieluszki jednorazowe należy zastąpić wielorazowymi, które – zdaniem ekorodziców – są łagodniejsze dla delikatnej skóry niemowlęcia.

8. Dziecko powinno mieć bliski kontakt fizyczny z rodzicami – stąd postulat karmienia piersią i noszenia malucha w chuście.

9. Gdy nadejdzie czas rozszerzania diety niemowlęcia, należy unikać gotowych kaszek i dań w słoiczkach. Proste dania z produktów sezonowych, przygotowane świeżo przez rodzica uchodzą za dużo zdrowsze dla dziecka.

10. Nie należy przegrzewać dziecka – wskazane jest wręcz lekkie hartowanie organizmu.

11. Zabawki dla dzieci powinny być ekologiczne – wykonane z przyjaznych środowisku materiałów w oparciu o tradycyjne rozwiązania.

12. Wskazane jest ograniczenie lub rezygnacja ze szczepień ochronnych(ten postulat wzbudza ogromne kontrowersje wśród lekarzy i trudno uznać go za rozsądny).

Ze względu na dużą liczbę zasad tylko nieliczni rodzice decydują się na wprowadzenie pełnej wersji ekorodzicielstwa do swojego domu. Większość szuka kompromisu – z jednej strony ekologia leży im na sercu, z drugiej – nie chcą całkowicie pozbawiać się udogodnień dla rodziców.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto