Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto stosować studzienki drenażowe?

Redakcja
Odpowiednie nawodnienie ogrodu jest niezbędne do utrzymania jego atrakcyjności. Rośliny potrzebują wody i pozbawione dostępu do niej prędzej czy później po prostu uschną. Problemem jest również nadmiar wody, który powoduje gnicie systemów korzeniowych u roślin lubiących umiarkowane nawodnienie. Nadmiar wody sprawia również, że ogród przestaje być atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Nikt przecież nie lubi leżakować pomiędzy kałużami.

Pomocny drenaż

Coraz bardziej popularne stają się podziemne systemy drenażowe, które pozwalają na prowadzenie odpowiedniej gospodarki wodnej w ogrodzie. Z jednej strony umożliwiają ona odprowadzenie nadmiaru wody, a z drugiej jej gromadzenie i wykorzystywanie w okresach suszy. Ich wykonanie jest stosunkowo proste i niedrogie. Dobrze zaprojektowany system drenażowy składa się z zaledwie kilku elementów:

• Wpustów deszczowych lub sączków.
• Perforowanych rur drenarskich.
• Studzienek drenarskich.
• Zbiornika na wodę.

Najbardziej niedocenianym elementem systemu są studzienki. O ile w przypadku wpustów deszczowych, sączków i rur sprawa jest jasna, to w przypadku studzienek pojawiają się wątpliwości. Tymczasem są one równie ważne jak pozostałe elementy. Dlaczego?

Zanieczyszczenia

Układ drenażowy „pracuje” pod ziemią. Nie jest to idealne środowisko pracy. Można nawet powiedzieć, że jest bardzo wymagające. Nawet najlepiej zabezpieczone rury drenarskie są podatne na zanieczyszczenie błotem i mułem. Gromadzenie się osadów powoduje zmniejszanie wydajności systemu. Po kilku latach eksploatacji niekonserwowany układ może zwyczajnie przestać działać.

Właśnie w celu przeciwdziałania takim negatywnym sytuacjom stosuje się studzienki drenarskie. Pełnią one dwie funkcje. Po pierwsze są miejscem, w którym bez problemu mogą gromadzić się osady. Po drugie umożliwiają dostęp do najważniejszych elementów systemu. Studzienka jest łatwo dostępna i dzięki temu ma problemu z jej czyszczeniem.

Cechy dobrej studzienki

Dobra studzienka drenażowa

powinna być wykonana z wytrzymałego materiału. Doskonale sprawdzają się elementy wykonane z polietylenu, którego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne sprawie, że studzienki mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest też fakt, że polietylen zapewnia stuprocentową szczelność, jest odporny korozję i na większość substancji chemicznych.
Drugą ważną cechą jest możliwość łatwej konserwacji. Nie warto stosować studzienek zbyt małych, które nie będą zapewniać odpowiedniego dostępu i w związku z tym będą trudne do wyczyszczenia. Dostęp do studni powinien umożliwiać nie tylko usunięcie osadów z jej wnętrza, ale pozwalać także na przepłukanie systemu rur. Zatem studzienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i właśnie właściwości użytkowe powinny decydować o wyborze konkretnego modelu.

Źródło: Elplast – Studzienki wodomierzowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto