MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gala 65-lecia Stowarzyszenia Muzyków Ludowych rozpoczęła Forum Koźlarskie w Zbąszyniu!

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
Dokładnie 65 lat temu – 12 kwietnia – powstało Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. W rocznicę tego wydarzenia odbyła się uroczysta gala, która miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu. Spotkanie muzyków, pasjonatów i przedstawicieli zaangażowanych w szerzenie lokalnej kultury instytucji zapoczątkowało Forum Koźlarskie.

Zbąszyń, czyli region kozła!

Zbąszyń można uznać za nieformalną stolicę kozła! Właśnie tam, w 1959 roku Antoni Janiszewski założył Stowarzyszenie Muzyków Ludowych. Jego członkowie starają się wspólnie dbać o tradycje związane z muzyką koźlarską. W 65 rocznicę założenia stowarzyszenia rozpoczęło się trzydniowe Forum Koźlarskie.

– Chcieliśmy początkowo zorganizować małe wydarzenie, które miało uczcić naszą rocznicę. Stwierdziliśmy jednak, że pragniemy stworzyć coś, co nie tylko uczci ten dzień, ale również będzie miało przesłanie edukacyjne. Są przecież wśród nas osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej lokalnej tradycji

– mówi Marcin Szczechowiak, prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Podczas gali można było nie tylko podziwiać ludowe stroje, ale również wsłuchać się w muzykę koźlarską młodych adeptów tej sztuki.

Podziękowania za promowanie folkloru Regionu Kozła

W Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu pojawili się zaproszeni goście: Tomasz Kurasiński, burmistrz Zbąszynia, Anita Rucioch-Gołek, dyrektor szkoły podstawowej w Zbąszyniu, Mateusz Basiński – dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Kultury, Julita Skowrońska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu, Wojciech Olejniczak – dyrektor Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu kozła, a także Tomasz Szczechowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Zbąszyniu.

Zaproszeni goście, członkowie stowarzyszenia, ale również członkowie innych organizacji dbających o historię regionu złożyli gratulacje na ręce prezesa zbąszyńskiego stowarzyszenia. W dalszej części gali odbyło się wręczenie wyróżnień osobom, które pomagają SML. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Łukasz Piątek, Teresa Leśnik, Izabela i Mirosław Trześniewscy, Jarosław Mai, Piotr Strugała, Zbigniew Skoczylas, Donat Linkowski, Justyna Trześniewska, Kinga Grychta, Rodzina Brudłów z Siedlca, Ewelina Ejchost, Paweł Gondek, Krystyna Obst, Daniel Molenda, Adam Kaiser, Martyna Żurek, Zespół „Perły – Sumsiodki”, Fundacja Dudziarz.eu oraz Tom Osentowski.

Przedstawiciele Stowarzyszenia wręczyli także okolicznościowe upominki zaproszonym gościom, którzy reprezentowali władze samorządowe, lokalne szkoły i organizacje.

Młodzi adepci sztuki koźlarskiej

Podczas gali wyróżniono także młodych adeptów lokalnej sztuki: Adama Echojsta, Karola Echojsta, Hannę Leśnik, Zofię Obst, Zuzannę Frącek, Martynę Skotarczyk oraz Kapelę Ludowego Ogniska Muzycznego w Dąbrówce Wielkopolskiej. Jak zdradził prezes stowarzyszenia, w przyszłości planowane jest stworzenie Uniwersytetu Koźlarskiego, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się sztuki koźlarskiej.

Forum Koźlarskie potrwa do niedzieli (w galerii - trzecie zdjęcie - prezentujemy szczegółowy program).

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto