Gmina Miedzichowo. Spłonęły dwa mieszkania. Trwa zbiórka dla pogorzelców

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Na początku sierpnia informowaliśmy o pożarze zabudowań, w tym budynku mieszkalnego w miejscowości Silna Nowa w gminie Miedzichowo. W środę 17 sierpnia płomienie strawiły kolejny budynek, w którym znajdowały się mieszkania. Bez dachu nad głową zostało dwóch mężczyzn.

Kilka minut po godzinie 13 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu odebrał zgłoszenie o silnym zadymieniu w kompleksie leśnym w miejscowości Lubień. Początkowo zgłaszający sądzili, że płonie las.

Szybko jednak wpłynęło kolejne zgłoszenie - o pożarze budynków. Na miejsce już po pierwszym telefonie skierowano strażaków z Miedzichowa, Nowego Tomyśla i Bolewic, a także ochotników z Jabłonki Starej i dwa samoloty gaśnicze. Budynki znajdowały się bowiem w środku lasu, w związku z czym istniało realne zagrożenie, że pożar szybko się rozprzestrzeni.

Gdy strażacy dotarli na miejsce, ogniem w połowie objęty był budynek mieszkalny - przystąpiono do gaszenia pożaru. Akcja była trudnia i trwała wiele godzin. Ostatecznie bilans pożaru jest przykry dla właścicieli. Okazało się, że budynek składał się z zabytkowej części oraz tak zwanej dobudówki. Znajdowały się tam dwa mieszkania, w których mieszkało dwóch braci - w momencie wybuchu pożaru obaj byli w pracy.

Ogień całkowicie strawił zabytkową część wraz z wyposażeniem. Uszkodzona została również dobudówka. Straty są bardzo duże. Faktem jest również, że mężczyźni w kilka godzin stracili dorobek swojego życia.

Przyczyny powstania pożaru wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Na miejscu nie udało się tego jednoznacznie ustalić, potrzebne będzie dochodzenie w tej sprawie. Faktem jest jednak, że to kolejny pożar zabudowań na terenie gminy Miedzichowo w te wakacje, wcześniej stosunkowo często strażacy interweniowali też w związku z pożarami lasów i traw.

Dodajmy jeszcze, że na miejscu działało w sumie 5 zastępów z JRG Nowy Tomyśl, po 3 z OSP Miedzichowo i OSP Bolewice, 1 z Jabłonki Starej, a także 2 samoloty gaśnicze. Z kolei dwie jednostki z województwa lubuskiego - Brójce oraz Lutol Suchy były odpowiedzialne za tankowanie samolotów gaśniczych.

Na miejscu pojawiła się również straż leśna oraz policja. Pogorzelców odwiedzili również przedstawiciele Gminy Miedzichowo. Już w czwartek - kilkanaście godzin po fatalnym pożarze wójt gminy Stanisław Piechota zaapelował do mieszkańców o pomoc:

- Straty poniesione w wyniku tego zdarzenia losowego są ogromne i przekraczają możliwości finansowe poszkodowanych. Rodzina w jednej chwili została pozbawiona dachu nad głową oraz dorobku całego życia.
W związku z powyższym apeluję i proszę wszystkich, którzy mają możliwość przyjścia z pomocą poszkodowanym, aby nie pozostali obojętni na los ludzi dotkniętych ogromnym nieszczęściem - informuje.

Wpłat można dokonywać na konto GOPS Miedzichowo z dopiskiem „Pomoc dla pogorzelców”50 9058 0000 0000 0000 1342 0010.

Ponadto - po konsultacji z poszkodowanymi - ustalono, że z rzeczy materialnych najbardziej potrzebne są:

-sprzęt AGD i RTV,

-meble,

-odzież,

-ręczniki i środki czystości,

W spawie pomocy rzeczowej proszę się kontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy w Miedzichowie tel. 61 44 10 264 lub 784 463 191.

Jak się dowiedzieliśmy, bracia pozostali na terenie swojej posesji. Nie chcieli jej opuścić w związku ze zwierzętami gospodarskimi, które hodują, a które potrzebują codziennej opieki. W związku z tym faktem udało się zorganizować dla nich kontener mieszkalny, w którym będą przebywać do czasu odbudowy domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

i Politycznie: posłowie Kurzawa i Sobolewski o reparacjach od Niemiec

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie