Gmina Zbąszyń. Tir wjechał pod pociąg Intercity. Pięć osób rannych! [NOWE INFO I ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gmina Zbąszyń. Tir wjechał pod pociąg Intercity. Pięć osób zostało rannych. Droga wojewódzka Nowy Tomyśl - Zbąszyń została zablokowana.

Punktualnie o godzinie 12 dyspozytor stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej otrzymał informację o tym, że na przejeździe w Wierzchaczewie - gmina Zbąszyń, tir wjechał pod pociąg Intercity relacji Berlin - Warszawa.

Na miejsce natychmiast skierowano zastępy strażaków z Nowego Tomyśla, Zbąszynia, Chrośnicy, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policję. Pojawiły się także służby kolejowe.

Okazało się, że kierowca ciągnika siodłowego marki Man, na rejestracjach z powiatu kościańskiego wjechał na przejazd prawdopodobnie przy zamkniętych rogatkach. W tym samym czasie od strony Berlina w kierunku Poznania nadjechał pociąg. Doszło do zderzenia. Pociąg uderzył w tylną część naczepy, na której znajdowała się koparka.

Gmina Zbąszyń. Tir wjechał pod pociąg Intercity!

Gmina Zbąszyń. Tir wjechał pod pociąg Intercity. Pięć osób r...

Skład zatrzymał się kilkaset metrów od przejazdu.

- Pociągiem podróżowało 150 pasażerów. W wyniku zderzenia poszkodowanych zostało 5 osób, w tym dwóch maszynistów. Jedna z tych pięciu osób po opatrzeniu pozostała na miejscu zdarzenia, pozostałe 4 trafiły do szpitali - relacjonował nam dowódca JRG, rzecznik prasowy KP PSP w Nowym Tomyślu Andrzej Łaciński.

Dodał, że na miejscu pracowało 8 zastępów strażaków. Prócz wcześniej wymienionych, dojechał także zastęp z Łomnicy.

W wyniku zderzenia lokomotywa wypadła z torów. Tor w kierunku Poznania będzie zablokowany przez dłuższy czas. Z kolei około godziny 14.15 udało się uruchomić nitkę kolejową w kierunku Berlina. Pierwszy pociąg przejechał tamtędy około godziny 14.30.

Jeśli chodzi o pasażerów, to PKP podstawiło autobusy, które miały rozwieść pasażerów do Warszawy oraz Poznania. W ich ewakuacji z pociągów pomagali strażacy.

Wypadek spowodował spore utrudnienia w ruchu kołowym. Trasa wojewódzka Zbąszyń - Nowy Tomyśl została zablokowana. Ruchem kierowali strażacy, a auta były puszczane przez Chrośnicę.

Na miejscu pojawił się również burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński.

AKTUALIZACJA:

W godzinach popołudniowych na miejsce wypadku dotarła specjalistyczna kolejowa grupa ratownicza. Przy użyciu ciężkiego sprzętu udało się podnieść lokomotywę i ustawić ją na tory. Pojazd jest mocno uszkodzony.
Na miejscu działała również pomoc drogowa, która usunęła uszkodzoną ciężarówkę i koparkę z przejazdu. Dla kierowców nie mamy jednak dobrych informacji. Wypadek spowodował spore uszkodzenia n samym przejeździe, przez co przejazd przynajmniej przez najbliższe 24 - 36 godziny będzie wyłączony z użytkowania (informacja nieoficjalna). Objazd nadal możliwy będzie przez Chrośnicę.

AKTUALIZACJA 2

W środę rano mieszkańcy Zbąszynia poinformowali nas, że ruch kołowy przez przejazd w Wierzchaczewie jest możliwy - ustawiono znaki STOP, które będą zastępowały rogatki do czasu ich naprawienia. Samochody jeżdżą normalnie. Należy jednak zachować ostrożność.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie