Gmina Zbąszyń: W jednym z gospodarstw potwierdzono Afrykański Pomór Świń

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W piątek 11 września potwierdzono wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie jednego z gospodarstw we wsi Perzyny w gminie Zbąszyń.

Przypomnijmy, że ASF jest wirusową chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Chore zwierzęta nie można wyleczyć z choroby. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń.

Wystąpienie wirusa na terenie gospodarstwa w Perzynach potwierdził nam już Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowy Tomyślu Janusz Kalemba. Wyjaśnił, że ASF stwierdzono w jednym gospodarstwie. Jak dodał, w związku z tym faktem 31 sztuk świń poddanych zostało eutanazji, z kolei 16 sztuk innych padło - zostały już zutylizowane.

Obecnie służby weterynaryjne prowadzą działania w miejscowości. W pierwszej kolejności sprawdzane są gospodarstwa, które znajdują się w promieniu kilometra od miejsca wystąpienia wirusa. Wkrótce natomiast należy spodziewać się obostrzeń zwianych z tak zwanym strefami ASF.

- Ognisko zlokalizowane jest w miejscowości Perzyny, w gminie Zbąszyń, bardzo blisko granicy z województwem lubuskim. W konsekwencji tego ogniska zostaną wyznaczone strefy zagrożona oraz zapowietrzona a Komisja Europejska wyznaczy strefę niebieską. Od jej wielkości zależeć będą skutki ekonomiczne tego ogniska, które poniosą wielkopolscy rolnicy. Należy tu wspomnieć, że w bezpośrednim położeniu od ogniska znajduje się gmina Siedlec, która jest zagłębiem produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce. Będą to bezpośrednie skutki dla producentów trzody chlewnej, którzy znajdą się w nowej strefie niebieskiej oraz skutki pośrednie wynikające z ewentualnej, negatywnej opinii Komisji Europejskiej co do wcześniejszego zniesienia dwóch istniejących już stref niebieskich w Wielkopolsce. Przypominamy, że jak informowaliśmy wcześniej, służby weterynaryjne kilka dni temu złożyły wniosek do Komisji o zniesienie pierwszej strefy na części powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego. Sytuacja w całej Polsce jest niepokojąca. Nowych ognisk choroby jest prawie 90, czyli dwa razy więcej aniżeli w ubiegłym roku

- poinformował Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Dodajmy, że to pierwszy w ostatnim czasie przypadek ASF na terenie powiatu nowotomyskiego. Zachorowania wśród dzików potwierdzono jednak na terenie powiatu wolsztyńskiego - w grudniu 2019 roku. Wówczas wprowadzono obostrzenia dla rolników, a obszary podzielono na specjalne strefy.

Rozróżniane są trzy strefy ASF: żółta - czyli ochronna, czerwona - czyli objęta ograniczeniami oraz niebieska, czyli obszar zagrożenia.

Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, jakie działania podejmuje się przy stwierdzeniu ASF u świń:

Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów, np. rzeźni). Działania te określone są w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Na tej podstawie, w przypadku stwierdzenia ogniska ASF podejmowane są m.in. następujące czynności prowadzone pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej:

- wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone;
- zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone;
gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa ASF;
- po zakończeniu wszelkich niezbędnych działań musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie (co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji);
- wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

Jakie ograniczenia stosowane są w obszarze zapowietrzonym (min 3 km) i zagrożonym (min 7 km) obowiązujących wokół gospodarstwa, w którym wystąpiła choroba?

Restrykcje dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:

40 dni - w obszarze zapowietrzonym,
30 dni - w obszarze zagrożonym.
Po odpowiednio 40 i 30 dniach należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa.

Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii - organ ten jest uprawniony do skrócenia powyższych okresów odpowiednio do 30 dni dla obszaru zapowietrzonego i 20 dni dla obszaru zagrożonego.

Gdy będzie już wiadomo, jaki teren obejmują dane strefy - poinformujemy.

Zaostrzenie restrykcji. Cała Polska w strefie czerwonej

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3