Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcz z psa może przejść na człowieka. Jak zapobiec kleszczom u psa? Krople, tabletki na kleszcze, a może obroża foresto? Podpowiadamy!

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Należy zabezpieczać siebie i swojego psa przed kleszczami
Należy zabezpieczać siebie i swojego psa przed kleszczami pixabay
Kleszcz u psa jest niebezpieczny dla jego zdrowia. Należy szybko zareagować, gdy tylko go zobaczymy. Ale jak to zrobić? Co powoduje kleszcz u psa? Jak się objawia? Co stosować na kleszcze u psa? Jak usunąć kleszcza? Kiedy należy iść do weterynarza? Na te i inne pytania związane z kleszczami u czworonożnych przyjaciół znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Co powoduje kleszcz u psa?

- Dobrze ma się mit o kleszczu bytującym w lesie, w koronach drzew, który czeka żeby spaść na niczego niespodziewającego się psa, czy jego ppiekuna. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, te roztocza można spotkać na źbłach traw w parkach, przydomowych ogródkach, terenach nad rzeką czy nad jeziorem

- podkreśla lekarz weterynarii Paulina Banaszczuk z Przychodni Weterynaryjnej Na Polance.

Kleszcze z krwią mogą przenosić różne choroby. Te, które rozwijają się u psów przeważnie nie są groźnie dla ludzi, a także raczej nie przechodzą z psa na człowieka, jednak istnieje takie prawdopodobieństwo. Dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaznacza, że ludzie mogą zarazić się chorobami odkleszczowymi, ponieważ kleszczowi jest obojętne, kto jest jego żywicielem.

Spacer z psem może sporo kosztować. Będą mandaty

od 16 lat

- Kleszcze same w sobie wypijają bardzo mało krwi. Musiało by ich być bardzo dużo, aby osłabić zwierzę czy człowieka. Jednak są dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt czy ludzi, ponieważ przenoszą choroby. One są wektorami, takimi “autobusami do których może wsiąść jakiś wirus, jakaś bakteria czy pierwotniak”

- mówi dr inż. Anna Wierzbicka.

Kleszcz u psa. Jakie wywołuje choroby?

- Kleszcz pospolity przenosi wszystkie rodzaje chorób zakaźnych, które możemy sobie wyobrazić

- przestrzega weterynarz Paulina Banaszczuk.

Te najbardziej niebezpieczne dla naszych pupili:

  • borelioza
  • anaplazmoza
  • babeszjoza

Kleszcz u psa. Jakie są objawy?

- Sygnałem alarmowym dla opiekuna powinna być osowiałość, posmutnienie, gorączka, kulawizna, rumień, czy nawet lekko gorszy apetyt. W przebiegu babeszjozy, wywoływanej przez pierwotniaka Babesia canis (coraz częściej występuje w okolicy Poznania) dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek i zmniejszenia ilości płytek krwi. Choroba ma przebieg bardzo szybko, czasami możemy zobaczyć krwiste zabarwienie moczu - erytrocyty które uległy hemolizie są wydalane przez nerki. Oprócz tego powstają kompleksy immunologiczne uszkadzające kłębuszki nerkowe. Stąd też w przebiegu tej choroby może rozwinąć się ostre uszkodzenie nerek - stan zagrażający życiu

- wyjaśnia lek. wet. Paulina Banaszczuk.

Kiedy kleszcz u psa zaraża?

-Dawniej uważało się, że "sezon kleszczowy" trwa tylko od marca do października. Aktualnie zaleca się stosowanie profilaktyki całorocznie - dość ciepłe zimy w naszym klimacie nie ograniczają aktywności kleszczy

- mówi lekarz weterynarii, Paulina Banaszczuk z Przychodni Weterynaryjnej Na Polance.

Jak zapobiec kleszczom u psa?

  • Tabletki na kleszcze to dosyć nowy wynalazek na rynku. Działają od 5 tygodni do 12 tygodni. Paulina Banaszczuk zdradziła nam, że są one skuteczne, ponieważ nie wytworzyła się jeszcze odporność kleszczy na te substancje.
  • Krople na kleszcze - także na rynku występuje duży ich wybór - z najbardziej powszechną substancją czynną - fipronilem, kończąc na kroplach, które przy okazji mają również działanie odrobaczające. Krople na kleszcze działają od 28 dni nawet do 6 tygodni w zależności od preparatu. Banaszczuk zaznacza, żeby stosować się do zaleceń producenta. Ulotkowo większość jest skuteczna przez 28 dni, nie tak jak się potocznie mówi przez miesiąc. Podpowiada również, żeby nie kapać psa na dwa dni przed i dwa dni po podaniu kropel na kleszcze, ponieważ tyle czasu potrzebuje substancja czynna, aby wchłonąć się do naskórka.
  • Obroża foresto - jest skuteczna, kiedy pies ma sierść średniej długości i średniej gęstości. Działa nawet 8 miesięcy, jak podaje producent. Aby obroża foresto skutecznie działała, musi być cały czas założona oraz mieć kontakt ze skórą. Ważnym jest, aby nie była zbyt luźno na szyi u czworonogów.
  • Codzienne, dokładne oglądanie psa po każdym spacerze.

- Dobór odpowiedniej profilaktyki jest zależny od wielu czynników - długości i gęstości sierści, a nawet od faktu posiadania w domu kota. Permetryna dość powszechna w "kroplach na kark" jest dla kotów bardzo toksyczna, natomiast dla psów świetnie sprawdza się jako substancja odstraszająca kleszcze

- podkreśla lek. wet. Paulina Banaszczuk.

Gdzie szukać kleszczy u psa?

Najczęściej kleszcze umiejscawiają się tam, gdzie jest cienka skóra i łatwo się im przebić. Są to miejsca takie jak: przestrzenie między palcami, pachy, pachwiny, małżowiny uszne od spodu. W sieci krążą też zdjęcia kleszcza wbitego w rogówkę, czy w dziąsło.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Jeśli opiekun czuje się pewnie, może sam to zrobić, ale musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie może smarować kleszcza i miejsca wokół niego ani tłuszczem, ani alkoholem. Najlepiej wtedy użyć tzw. kleszczołapek. Według producenta powinno się je przekręcać i wyciągać kleszcza. Według tego, co powiedziała nam weterynarz Banaszczuk, kleszcze nie mają aparatu gębowego w kształcie śrubki tylko w kształcie dłutka, czyli wystarczy podważyć i wtedy wyciągnąć. Należy pamiętać, że kleszcz może spowodować odczyn miejscowy w postaci obrzęku, czy zaczerwienia. Jeśli obrzęk utrzymywałby się dłużej, to należy iść do przychodni weterynaryjnej. Natomiast jeśli nie usuniemy kleszcza w całości, to psi organizm potraktuje kleszcza jako ciało obce. Zrobi się stan zapalny i utworzy się w tym miejscu ropień.

- Zawsze obserwujemy pupila, jeśli cokolwiek nas zaniepokoi - np.: lekko gorszy nastrój, warto zgłosić się do lekarza weterynarii i wykonać badania dodatkowe - morfologię, rozmaz krwi czy test na choroby odkleszczowe np.: 4DX

- mówi lek. wet. Paulina Banaszczuk.

Kleszcz - co to jest?

Kleszcze są pajęczakami, które są roztoczami. Dr inż. Anna Wierzbicka opisuje ich cykl życiowy, który może się różnić, ponieważ jest zależny od warunków pogodowych:

- Mają kilka stadiów rozwojowych i żyją w ten sposób, że wykluwają się z jaja i potem larwa musi się napić krwi, żeby móc żyć i móc się przeobrazić. Zasypia i przeobraża się w nimfę. Nimfa budzi się głodna. Znów pasożytuje na jakimś zwierzęciu. Naje się. Odpada. Znów zasypia i przeobraża się w dorosłego. Dorosłe samice pasożytują po to, żeby móc złożyć jaja. Jak samica jest najedzona, to wtedy samiec z nią kopuluje i ona po kilku tygodniach składa jaja do gleby i umiera. Cykl życiowy kleszcza może trwać zazwyczaj kilka lat.

Na świecie jest ponad 700 opisanych gatunków kleszczy. Natomiast w Polsce żyje na stałe 19 gatunków. Dr Wierzbicka podkreśla, że gatunki są dobrze zbadane, ponieważ stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Natomiast zmiany klimatyczne spowodowały, że gatunki kleszczy z Afryki czy Europy Południowej, przyzwyczajone do cieplejszej temperatury i przenoszone przez ptaki wędrowne, mogą przeżywać w naszych warunkach. Te egzotyczne gatunki też roznoszą choroby, ale inne niż te występujące zwykle w Polsce.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto