18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuślin - Premiera przewodnika po gminie

Kuba Czekała
Wszyscy twórcy Przewodnika podczas uroczystej gali
Wszyscy twórcy Przewodnika podczas uroczystej gali Kuba Czekała
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuślinie odbyła się prezentacja książki pt. „Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy. Przewodnik po Gminie Kuślin”

Jest to pierwsza książka, która w szerszy od dotychczas istniejących publikacji zapoznaje czytelnika z interesującą, zwłaszcza dla mieszkańców, historią wiosek tworzących tę gminę. Jednocześnie jest to pierwsza książka wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kuślinie.

- Każdego roku do naszych bibliotek trafia wielu czytelników poszukujących informacji o gminie Kuślin. Poszukującymi są najczęściej uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, którzy na zajęciach szkolnych zgłębiają temat swojej małej ojczyzny. Informacji poszukują także studenci zbierający materiały do prac magisterskich oraz mieszkańcy zainteresowani historią ziemi, na której żyją. Dotąd niewiele mogłyśmy im zaoferować. Zazdrosnym okiem , my pracownice bibliotek, spoglądałyśmy na bogate opracowania sąsiadów z Nowego Tomyśla, Opalenicy , Buku, Lwówka oraz Dusznik. Od dzisiaj będzie inaczej, bo mamy już swoją książkę - powiedziała dyrektor kuślińskiej biblioteki, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia Maria Czekała.

Pomysł przygotowania własnej publikacji o gminie powstał na początku ubiegłego roku. Do udziału w projekcie, biblioteka zaprosiła wszystkich zainteresowanych współpracą oraz chcących służyć pomocą w zakresie zbierania i przygotowywania materiałów do publikacji.

W ten sposób udało się stworzyć zgraną grupę osób, która wzięła udział w pracach nad książką. Zebrany w ten sposób materiał posłużył do opracowania bogato ilustrowanej, albumowej publikacji. W bezpośrednich pracach nad książką uczestniczyli: Magdalena Bilska, Dąbrówka Stępniewska, Maria Czekała, Jerzy Dakowski, Stanisława Darcz, Lucyna Haładuda, Robert Jans, Stanisława Janyga, Piotr Jaroszyk, Kuba Czekała, Grażyna Kaczmarek, Maria Kasperczak, Katarzyna Kaźmierczak, Mirosława Kulawiak, Damian Paszek.
Swej fizycznej formy książka nabrała w drukarni Opalgraf pod bacznym okiem wybitnego opalenickiego regionalisty, doktora Bogumiła Wojcieszaka, który także udzielił konsultacji historycznej.

Na niemal dwustu stronach formatu A4, starannie wydanej publikacji, opisane są najważniejsze wydarzenia istotne dla mieszkańców przedstawionego terenu. Na kartach książki czytelnik przemierza okres od udokumentowanej prahistorii aż po dzień dzisiejszy. Poznaje nazwiska polskich i niemieckich rodów, z którymi przez wieki związane były tutejsze ziemie. W książce przeczytamy o patriotycznym rodzie Sczanieckich, który osiadł tutaj w XVIII wieku. Poznamy też historię niemieckiego rodu Hardtów, który po odkupieniu dóbr od zubożałych Sczanieckich był właścicielem kilku tutejszych wiosek.

W publikacji omówiony został także ciekawy wątek osadnictwa olęderskiego. Olędrzy osiedlili się między innymi w Kuślinie, Dąbrowie i Michorzewku. Rozbiory Polski spowodowały, że opisywany obszar w 1793 roku znalazł się w rękach pruskich. Działalność antypolską zaborcy wzmacniała na tych terenach organizacja nacjonalistyczna tzw. Hakata, której jednym z głównych założycieli był zięć właściciela Wąsowa Richarda von Hardta.
W książce przeczytamy także o polskich patriotach biorących udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz II wojnie światowej. Bolesne zdarzenia z okresu okupacji hitlerowskiej ilustrują zamieszczone w książce fragmenty wspomnień nadesłanych na organizowane przez bibliotekę konkursy literackie oraz cytowane w książce zapisy dawnych kronik szkolnych.

Jednak książka ta, to nie tylko spojrzenie w przeszłość. Przewodnik zawiera też wiele istotnych wiadomości o współczesnym obliczu gminy.
Znajdziemy w nim informacje o aktualnie działających placówkach oświatowych, instytucjach kultury, parafiach, organizacjach społecznych i klubach sportowych. Książkę można kupić w Bibliotece w Kuślinie. Wszelkie informacje uzyskać można pod numerem telefonu 61 4473089.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto