Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lwówek: Co dalej z przewoźnikiem?

Jakub Czekała
ITD Poznań
Lwówek: Co dalej z przewoźnikiem? W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Inspekcja Transportu Drogowego ponownie w ciągu ostatnich kilku miesięcy wybrała się z kontrolą do Lwówka, by sprawdzić autobusy dowożące dzieci do szkół. I znów znaleziono nieprawidłowości.

Lwówek: Co dalej z przewoźnikiem?

W pojeździe wożącym uczniów do szkoły we Lwówku inspektorzy znaleźli skorodowane i oderwane oparcie od siedziska, stwierdzili też niezgodność liczby miejsc ze stanem opisanym w dokumentach. Natomiast w drugim autobusie ujawniono wycieki płynów eksploatacyjnych oraz nieszczelność układu hamulcowego - poinformowano. W obu przypadkach kierowców ukarano mandatami karnymi za zły stan techniczny pojazdów i zatrzymano ich dowody rejestracyjne. Niestety nie był to pierwszy taki przypadek dotyczący dowozów realizowanych na terenie gminy Lwówek. W październiku 2016 roku ITD sprawdzało autobusy wraz z policjantami KPP w Nowym Tomyślu. - Przeprowadzone kontrole trzech autokarów wykazały spore nieprawidłowości we wszystkich pojazdach. Było to m.in. bardzo zużyte ogumienie, skorodowane nadwozie w znacznym zakresie, a jednym przypadku funkcjonariusze ujawnili nieszczelny układ hamulcowy. To jednak nie koniec zastrzeżeń, co do kierowców i firmy przewozowej - mówił nam z kolei rzecznik KPP Przemysław Podleśny.

Cała sprawa jest niepokojąca, bowiem w związku z niesprawnymi autobusami narażane jest zdrowie dzieci do szkół dowożonych. Co ciekawe, choć temat kolejnych kontroli ITD nagłaśniany był w lokalnych mediach, to jednak nie znalazł zainteresowania w oczach radnych i władz, którzy w ostatni piątek stycznia debatowali najpierw na wspólnym posiedzeniu komisji, a później na sesji. Oburzenia całą sprawą nie kryje zaś radny Krzysztof Czarkowski. Na komisji głosu nie zabrał, bo jak nam powiedział - nie mógł: - Decyzją pozostałych rajców nie jestem członkiem żadnej z komisji rady, przez co nie mogę zabierać głosu na komisjach. A każde moje próby dojścia do głosu kończą się słownymi przepychankami - mówi. - W kwestii autobusów i kolejnych kontroli Inspekcji Transportu Drogowego, które jak wszyscy wiemy zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, to uważam, że to skandal, że autobusy są w takim stanie. Skandalem jest dla mnie też zupełny brak reakcji władz gminy w związku z katastrofalnym stanem autobusów dowożących dzieci. Z jakiś przyczyn dla mnie niezrozumiałych, zarówno burmistrz, jak i sekretarz umywają ręce w związku z tą sprawą - kończy radny Czarkowski.

Co na to lwówecka władza? Burmistrz Piotr Długosz poinformował nas, że sprawy nie zostawi: - Występujemy właśnie do Inspekcji Transportu Drogowego o protokoły pokontrolne, sprawę badamy, wyjaśniamy. Jeśli okaże się, że doszło do złamania umowy przez przewoźnika, to będziemy mieli podstawy do rozwiązania z nim umowy i do tego się przychylimy. Jednocześnie zabezpieczamy już alternatywny transport na dowóz dzieci do szkół po feriach, gdyby okazało się, że są w tej kwestii jakieś problemy - dodał.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto