Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwówek. Warsztat Terapii Zajęciowej w Grońsku działa aktywnie w czasie pandemii i remontuje swój budynek

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Facebook WTZ Grońsko
Decyzją Wojewody Wielkopolskiego działalność placówek wsparcia dziennego zawieszono do odwołania lecz WTZ w Grońsku bardzo prężnie działa. Pracownicy i wolontariusze remontują budynek placówki, który mieści się w dawnej Szkole Podstawowej, a uczestnicy wykonują pracę zdalnie. W tej sprawie porozmawialiśmy z kierowniczką Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grońsku, Barbarą Matys, która opowiedziała nam, jak radzą sobie w tej niezwykle trudnej sytuacji.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w październiku w 2004 roku i prowadzony jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Lwówek. Do placówki uczęszcza 35 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, gdzie prowadzona jest rehabilitacja społeczno–zawodowa. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką przygotowującą osoby z niepełnosprawnościami do pracy. Podopieczni mieszkają na terenie czterech gmin powiatu nowotomyskiego. Decyzją wojewody, uczestnicy nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnie, jednak jak informuje nas Barbara Matys, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, instruktorzy przygotowują i dostarczają materiały do pracy zdalnej.

-Naszym priorytetem jest stały kontakt z podopiecznymi oraz zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, wsparcia i ciągłej rehabilitacji pomimo pandemii. Uczestnicy dokumentują swą pracę zdalną przesyłając zdjęcia, a także prezentują efekty pracy podczas naszych odwiedzin i w trakcie spotkań wideo

– mówi kierownik WTZ i dodaje, ze zdjęcia wykonanych prac są później publikowane na profilu na Facebooku.

Placówka oferuje także porady psychologa dla swoich podopiecznych. Jak informuje nas Barbara Matys – uczestnicy mogą uzyskać teleporadę lub bezpośrednio spotkać się z psychologiem z zachowaniem wszelkich ostrożności.

Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grońsku nie tylko pracują wraz z podopiecznymi, lecz także wspólnie z opiekunami i rodzicami podopiecznych remontują budynek WTZ zgodnie z zaleceniami Państwowej Straży Pożarnej. Jak mówi nam kierownik WTZ, dzięki zaoszczędzonym środkom finansowym, możliwe jest wykonanie niektórych z nakazanych obowiązków. Jeden z nich został już spełniony - sprzątnięto strych i wyłączono go z użytku. Następnym etapem prac jest wymiana podłóg.

-Niestety na wykonanie wszystkich prac, takich jak wyposażenie budynku w instalację przeciwpożarową w postaci hydrantów oraz dokończenie montażu wykładzin trudno zapalnych w pozostałych pomieszczeniach brakuje środków finansowych. Być może znajdzie się ktoś przychylny, który wesprze nas w realizacji tych zadań

– mówi kierownik WTZ.

Jak informuje nas Barbara Matys - każde dodatkowe koszty pojawiające w trakcie funkcjonowania placówki są dla nich dodatkowym obciążeniem i powodują niemożność wykonania zadanych prac w danym roku, a otrzymane środki muszą wystarczyć nam na całoroczne prawidłowe funkcjonowanie warsztatów w bezpiecznych warunkach.

Lwówek. Warsztat Terapii Zajęciowej w Grońsku działa aktywni...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto