Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Co z planem zagospodarowania terenu przy parowozowni?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Tak będzie wyglądać miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Realizacja jest zależna od zewnętrznych funduszy.
Tak będzie wyglądać miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Realizacja jest zależna od zewnętrznych funduszy. UM Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, gdzie możemy zobaczyć 30 lokomotyw i 19 historycznych wagonów. Szansą na rozwój jest miasteczko kolejowe, które miałoby powstać między Jeziorem Berzyńskim a linią kolejową – w bezpośrednim sąsiedztwie parowozowni. Atrakcję znajdą tu nie tylko dorośli miłośnicy kolejnictwa, ale też dzieci. Pomysł pojawił się dwa lata temu, czy będzie zrealizowany?

Dziecięca kolejka ogrodowa i wyremontowane lokomotywy

Dwa lata temu pojawił się pomysł zagospodarowania terenów leśnych przy parowozowni. Powstać miałoby tam miasteczko kolejowe, które będzie niemałą atrakcją i uzupełnieniem oferty obiektu. Znajdziemy w nim nieczynne lokomotywy, które obecnie stoją w Wolsztynie i Lesznie. Jedną z atrakcji mają być tak zwane zimne eksponaty, czyli parowozy po renowacji. Aktualnie na stanie wolsztyńskiego muzeum znajduje się trzydzieści lokomotyw, których stan nie pozwala na użytkowanie. Koszt remontu jednego zabytkowego parowozu szacuje się na ponad 100 tysięcy złotych. Uruchomione lokomotywy staną się obowiązkowym elementem miasteczka kolejowego na specjalnie wybudowanym torze. Oferta parowozowni będzie rozszerzona także o punkt gastronomiczny oraz kolej ogrodową jako atrakcję dla dzieci.

Przypomnijmy, że Gmina Wolsztyn kupiła na bardzo korzystnych warunkach kupiła 2 ha terenu od PKP i jest w trackie pozyskiwania za darmo kolejnych 2,5 ha od Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Teren, który będzie można wykorzystać turystycznie to obszar około 5 hektarów.

Docelowo teren ma być połączony ścieżkami pieszymi z terenem parowozowni oraz z terenami spacerowymi wokół Jeziora Berzyńskiego. Ważnym miejscem ma być hol, który będzie miał wiele funkcji takich jak sala wystawowa kinowo-koncertowa oraz konsumpcyjna. Dziś turysta oprócz zwiedzania chciałby otrzymać coś jeszcze, chociażby miejsce, gdzie można w godziwych warunkach coś wypić i zjeść.

Kiedy powstanie miasteczko kolejowe?

O termin rozpoczęciu inwestycji zapytaliśmy zastępcę burmistrza Wolsztyna Tomasza Spiralskiego. Jak nie trudno się domyślić, budowa miasteczka kolejowego jest uzależniona od sporej ilości pieniędzy pieniędzy.

- Na zagospodarowanie linii brzegowej Jeziora Berzyńskiego w tym utworzenie tzw. miasteczka kolejowego Gmina Wolsztyn wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. W planie jest opracowanie projektu na parki linowy. Jeśli chodzi o teren leśny przy parowozowni to na ostatnim etapie jest proces przejęcia tego gruntu przez gminę. Ogólnie kwestia przyszłego zagospodarowania tego terenu jest w toku - zaznacza Tomasz Spiralski.

Co na to internauci?

- Dawno powinno powstać i być scalone z dworcem. Oczywiście w formie innej niż na zdjęciu, bardziej styl lat 20. Teraz? Chyba nie czas - pisze pani Marta.

- Bezsensowny pomysł, szpital bankrutuje a inwestowanie w rozrywkę, na pewnie nie w tym momencie - komentuje pan Kamil.

Tak będzie wyglądać miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Realizacja jest zależna od zewnętrznych funduszy.

Miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Co z planem zagospodarowan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasteczko kolejowe w Wolsztynie. Co z planem zagospodarowania terenu przy parowozowni? - Wolsztyn Nasze Miasto

Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto