Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na naszym terenie powstanie pierwsza w Polsce biogazownia produkująca biometan!

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum Starostwa Powiatowego
W Brodach Poznańskich powstanie innowacyjna inwestycja. Jaka? Biogazownia - wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów.

Ogromne przedsięwzięcie w gminie Lwówek

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Brodach Poznańskich, w gminie Lwówek, powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Przedsięwzięcie było tematem konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której wzięli m.in.: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński oraz kierownik Wydziału Leśnictwa i Ochrony Środowiska Zofia Pacholak-Laskowska.

- W związku z realizacją przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od przełomu maja i czerwca br. już działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich. Teraz planowane są opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. NCBR w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły

- wyjaśnia Andrzej Wilkoński, starosta powiatu nowotomyskiego.

Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.

Biogazowni nie trzeba się bać

– Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi

– powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zyski dla mieszkańców wsi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał na wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.

– Projekt wpisuje się w koncepcję samowystarczalności obszarów wiejskich

– zauważył szef resortu rolnictwa.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto