Nagrody po 5000 złotych zniechęcą podpalaczy? Płoną lasy w rejonie Miedzichowa oraz Puszcza Notecka

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Nadleśnictwo Bolewice
O serii pożarów lasów na naszym terenie już informowaliśmy, jak również o tym, że pożary nie są dziełem przypadku. Teraz oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęły Lasy Państwowe - wyznaczono też nagrody za przyczynienie się do złapania piromanów!

Poniżej komunikat, jaki wysłała nam Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie:

Ponad 200 pożarów w tym roku gasili leśnicy i strażacy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Wiele wskazuje, że niektóre z nich to podpalenia. Dlatego za informację o podpalaczach wyznaczone zostały nagrody.

Administrowana przez Nadleśnictwo Karwin część Puszczy Noteckiej paliła się już 27 razy! W lasach Nadleśnictwa Bolewice i Nadleśnictwa Trzciel (na terenie gminy Miedzichowo) doszło już do 24 pożarów!

Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia wydaje się czynnik ludzki – podpalenie z premedytacją. Świadczą o tym liczne dowody, między innymi pojawienie się kilku ognisk na niewielkim obszarze. Warto zaznaczyć, że pożary wybuchają przede wszystkim w godzinach wieczornych.

- Przez celowe podpalenia lasu, Skarb Państwa ponosi ogromne straty. Tylko dzięki skoordynowanym działaniom służb pożarniczych przy współpracy z leśnikami udało się zapobiec wielkopowierzchniowym pożarom. Pożar lasu to nie tylko straty gospodarcze, ale także ogromne straty w przyrodzie - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Zarówno Nadleśnictwo Karwin, jaki i Nadleśnictwa Bolewice oraz Trzciel wyznaczyły nagrody pieniężne w kwocie 5000 zł za przekazanie Policji wiarygodnych informacji o sprawcach podpaleń na terenach administrowanych przez te nadleśnictwa.

W przypadku Nadleśnictwa Karwin w celu przekazania materiału dowodowego należy kontaktować się z:

·

Komisariatem Policji w Drezdenku –tel. 690-106-785

·

Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Karwin –tel. 508-413-684

Na terenie zaś Nadleśnictw Bolewice i Trzciel informacje można przekazać:

·

Komisariat Policji w Miedzichowie – tel. 786 936 364;

·

Posterunek Straży Leśnej Nadleśnictwa Bolewice – tel. 506 009 418 lub 506 009 419;

·

Posterunek Straży Leśnej Nadleśnictwa Trzciel – tel. 602 570 929 lub 602 581 643.

Pamiętajmy, że las płonie w jednej chwili, a odradza się latami.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie