Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chodzą z głową w chmurach [ZDJĘCIA]

A-GA
Aż przez trzy dni w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu trwało Seminarium Astronomiczne Powiatu Nowotomyskiego

W sumie udział w nim wzięło 77 uczniów, łącznie z trzynastu szkół (podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Każdego dnia inna grupa wiekowa zmagała się z konkursowymi wystąpieniami.

Jak podkreślają organizatorzy (Powiatowy Klub Astronomiczny „Solaris NT”, ZSOiP, Starostwo Powiatowe) konkurs już kilku lat w szkole tej odbywa się w celu większej popularyzacji astronomii i astronautyki oraz rozbudzania i rozwijania zainteresowania tymi dziedzinami wiedzy wśród dzieci i młodzieży.

Zobacz też: Uczniowie w opalenickim gimnazjum rozwiązywali nietypowy test

Zgodnie z regulaminem, uczniowie uczestniczący w konkursie najpierw muszą napisać i dostarczyć organizatorom referat na dowolnie wybrany temat z dziedziny astronomii lub astronautyki. Tematem powinno być konkretne, wybrane zagadnienie, ale nie wyklucza się też referatów przeglądowych, podsumowujących osiągnięcia w danej dziedzinie. Następnie referat wygłaszany jest na seminarium, a komisja konkursowa wyłania i nagradza najlepsze. W tym roku wśród uczniów szkół podstawowych niepokonane okazały się Aleksandra Witczak i Aleksandra Oględzińska (tytuł pracy „Gwiazdy”) ze Szkoły Podstawowej nr 2
w Nowym Tomyślu. Drugie miejsce zajęły również uczennice tej szkoły Żaneta Karolczyk, Magdalena Uryzaj za referat „Słońce – centrum naszego Układu Słonecznego”. „Mars czerwona planeta” Jakuba Marchewki z SP nr 1 w Nowym Tomyślu zajął trzecie miejsce.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych wszystkie nagrody zdobyli uczniowie Gimnazjum w Nowym Tomyślu. Kolejne miejsca zajęły: Wiktoria Pohl i Aleksandra Czajka, za „Kombinezon astronauty ubiorem przyszłości? Bliżej gwiazd – czyli nasze spojrzenie na kosmos”, Agata Lipska i Maria Geisler „Człowiek w kosmosie” oraz Daria Spychała i Marta Ruta za referat pt. „Wahadłowcem w kosmos”. Spośród szkół ponadgimnazjlanych na podium stanęli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu. Pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Ginter za pracę „Księżyc – naturalny satelita Ziemi”, drugie zajęli Anna Kaczmarek, Bartosz Krajewski za „Życie pozaziemskie, czyli pojęcie paradoksu Fermiego”, a trzecie Klaudia Kubiaczyk i Jan Tabaczyński, autorzy referatu pt. „Słoneczne tajemnice”.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto