Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Pracodawcy sięgają po siłę roboczą zza wschodniej granicy

Jakub Czekała
Archiwum
Najnowsze dane wykazały, że stopa bezrobocia w powiecie nowotomyskim wynosi 2,5 procent. To bardzo mało. Z najnowszych badań - z kwietnia 2018 - wynika, że w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 810 bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie w 2015 roku bez pracy pozostawało ponad 1300 osób. Spadek jest więc spory.

Jak nas poinformowano, według barometru zawodów na rok 2018 w powiecie nowotomyskim zidentyfikowano ponad 40 zawodów i kwalifikacji deficytowych. Brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawców dotyka głównie branżę TSL, gdzie poszukiwani są między innymi kierowcy w transporcie krajowym i międzynarodowym, spedytorzy i logistycy ze znajomością języków obcych.

- Na braku wykwalifikowanych pracowników cierpi również branża budowlana, a w deficycie znalazły się takie zawody jak murarz, tynkarz, zbrojarz, betoniarz oraz pracownicy ogólnobudowlani i wykonawcy robót wykończeniowych. Wykwalifikowanych pracowników brakuje również w branży handlowej, a w deficycie znalazły się takie zawody jak: sprzedawca, kasjer. Pracodawcy deklarują również problem w zaspokojeniu potrzeb kadrowych przy pracach prostych w rolnictwie, ogrodnictwie i produkcji - wyjaśniono nam w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Tomyślu.

W obliczu bezrobocia niższego niż naturalne, dla pełnego wykorzystania potencjału gospodarczego powiatu nowotomyskiego przedsiębiorcy sięgają po pracowników zza wschodniej granicy, głównie obywateli Ukrainy (94%), Białorusi i Gruzji. Dodać jednak należy, że pracownicy nowotomyskiego PUPu robią wszystko, by stopa bezrobocia była jeszcze niższa, bądź została wyeliminowana do zera. Zarejestrowani tu bezrobotni mają możliwość skorzystać z wielu proponowanych im form aktywizacji zawodowej. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie takimi formami wsparcia są: dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej, skierowanie na prace interwencyjne, skierowanie na staż oraz przyznawanie bonów stażowych. Wyjaśnić tu należy, że bon stażowy jest instrumentem aktywizacji bezrobotnych do 30. roku życia, stanowiącym gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres sześciu miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres kolejnych sześciu miesięcy.

Ponadto Powiatowy Urząd Pracy proponuje roboty publiczne, jak i prace społecznie użyteczne. A to nie wszystko, bo bezrobotni mają możliwość dokształcenia się na wielu polach. W tym roku trwają lub planowane są jeszcze kursy: magazynier z uprawnieniami operatora wózka jezdniowego, kurs operatora koparko - ładowarki kl. III, kurs księgowość z obsługą komputera, pracownik administracyjno-biurowy z obsługą komputera oraz sprzedawca z obsługą urządzeń fiskalnych i komputera.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto