Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: wycinka drzew a okres legowy? Animalsi zgłaszają uwagi, gmina tłumaczy

Jakub Czekała
Pierwsze drzewa na trasie z Paproci do Borui Kościelnej zostały już wycięte
Pierwsze drzewa na trasie z Paproci do Borui Kościelnej zostały już wycięte Jakub Czekała
Nowy Tomyśl: wycinka drzew a okres legowy? Animalsi zgłaszają uwagi, gmina tłumaczy

Wraca temat wycinki drzew przy gminnej drodze z Paproci w kierunku Borui Kościelnej. Temat już na początku tego roku wywoływał emocje.
W lutym 2018 roku gmina Nowy Tomyśl ogłosiła przetarg na wykonanie usługi związanej z zabiegami pielęgnacyjnymi drzewostanu wraz z nasadzeniem drzew i krzewów w pasie drogowym . Sprawa dotyczyła wycięcia dokładnie 169 drzew stojących w pasie drogowym z Paproci w kierunku Borui Kościelnej. Ponadto w ramach zadania 60 drzew miało zostać posadzonych na gminnych działkach przy obwodnicy. Burmistrz Włodzimierz Hibner wyjaśniał nam wówczas, że gmina posiada wszelkie zezwolenia na wycinkę drzew, zaś przyczyną w głównej mierze jest bezpieczeństwo: - Droga jest dość wąska. Korzenie drzew wrastają w nawierzchnię, powodując wybrzuszenia. Jest tam bardzo niebezpiecznie - tłumaczył nam szef gminy.

Wycinka do końca maja...
Sprawa wzbudziła wówczas kontrowersje i pretensje ze strony ekologów. Ci wprost informowali, że taka wycinka, to jawna „rzeź” drzew.
Mijały kolejne tygodnie, a wycinki nie przeprowadzano. Okazało się bowiem, że najtańszy oferent nie uzupełnił dokumentacji i wyboru należało dokonać ponownie. Wreszcie gmina Nowy Tomyśl ogłosiła, że drzewa będą wycinane. A całość zadania ma być sfinalizowana do maja tego roku.

Po tej informacji pojawiły się kolejne protesty ze strony ekologów, bo jak wskazują od marca do października trwa okres lęgowy ptaków i wówczas drzewa nie powinny być wycinane.

O kontrowersje związane z wycinką zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu. - Prace już się rozpoczęły - tłumaczy nam naczelnik Wydziału Komunalnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w Nowym Tomyślu Adrianna Zielińska. - Roboty z uwagi na dość trudne warunki, pas drogowy i brak możliwości całkowitego zamknięcia ruchu, wykonywane są metodą alpinistyczną. Pozwala ona dotrzeć do trudno dostępnych miejsc korony drzew, nie uszkadzając przy tym ich struktury. Zastosowanie technik dostępu linowego podczas wycinania jest gwarancją precyzyjności, czego nie mogą zapewnić obszerne i inwazyjne podnośniki koszowe. Ponadto osoba, która dokonuje etapowego cięcia poszczególnych części drzewa ma możliwość dokładnego obejrzenia korony. Wykonawca zgodnie z umową został zobligowany do przestrzegania ustawy o ochronie przyrody, a w szczególności, w sezonie lęgowym ptaków, na dołożenie wszelkiej staranności, aby nie uszkodzić, nie usunąć, nie zniszczyć gniazd podczas wykonywania prac - wyjaśniła nam.

Jak dodała, ponadto pracownicy Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu dokonują bieżących kontroli wycinanych drzew pod kątem ewentualnego występowania dziupli i gniazd ptasich. Z kontroli sporządzana jest dokumentacja fotograficzna i opisowa. A drzewa, na których stwierdzono występowanie gniazd zostają oznakowane i nie będą podlegały wycince, aż do czasu zakończenia okresu lęgowego. Tylko do czwartku, 24 maja na wspomnianym odcinku wykluczono z wycinki siedem takich drzew.

Nie zmienia to faktu, że nowotomyscy ekolodzy nie są zadowoleni z działań. W mediach społecznościowych informowali, że sprawa wycinki zostanie zgłoszona do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Do sprawy będziemy zatem jeszcze wracać na naszych łamach.

Co z tym okresem lęgowym? - jakie są przepisy

Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czytamy, że okres lęgowy ptaków to czas dobierania się w pary, składania jaj i wychowywania młodych. Dla poszczególnych gatunków czas ten jest inny. Niektóre gatunki zaczynają lęgi wcześnie, inne późno. Różna jest też długość okresu lęgowego. Wyjaśniono, że żadne przepisy nie definiują, kiedy okres lęgowy ptaków się kończy, a kiedy zaczyna. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt jest wskazany okres od 16 października do końca lutego, jednak jest to jedynie okres, kiedy pod pewnymi warunkami wolno usuwać bez zezwolenia gniazda ptaków z budek, obiektów budowlanych i terenów zieleni. Pozostały przedział czasu (1 marca - 15 października) często jest interpretowany jako okres lęgowy ptaków. Nie jest to jednak interpretacja właściwa, gdyż okres lęgowy jest przedziałem czasu indywidualnym dla każdego gatunku ptaka i wynika z jego biologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto