Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Znów będziemy zapyleni?

Jakub Czekała
Polskapress
Nowy Tomyśl: Znów będziemy zapyleni? Od kilku już lat Nowy Tomyśl jest niechlubnym liderem rankingu najbardziej zapylonych miast w Wielkopolsce. Choć nie ma tu tak potężnych przedsiębiorstw, jak w Poznaniu, Koninie, czy Kaliszu, to jednak właśnie u nas rok rocznie notuje się najwięcej przekroczeń szkodliwego pyłu PM10.

Nowy Tomyśl: Znów będziemy zapyleni?

Władze miasta opracowują co prawda plan gospodarki niskoemisyjnej, rozdają ulotki dotyczące tego, czym nie palić w piecach, a straż miejska w miarę możliwości przeprowadza kontrole - jednak efekty są na razie mało odczuwalne. Za poprawę jakości powietrza wzięła się również grupa mieszkańców. Postanowili oni stworzyć własne czujniki do pomiaru stężenia pyły, a wyniki publikować na stronie internetowej, by między innymi pokazać, jak poważny to jest problem. Prototypy zbudowano, a tym samym rozpoczęto działania. Teraz jednak czas na zmiany:

- W tej chwili działają dwa mierniki, które wcześniej zbudowaliśmy - informuje nas jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Przemysław Mierzejewski. - Musimy jednak zmienić technologię, bo okazało się, że można wszystko zrobić prościej. Ponadto chcemy zbudować jeden miernik, który będzie miał podgrzewany układ, przez co pomiary będą jeszcze dokładniejsze. Mam nadzieję, że dzięki temu uporamy się z problemem związanym z wilgocią. Zasada działania będzie identyczna, ale elektronika będzie uproszczona. Cały czas działamy. Same czujniki od marca pobierają dane, te są dostępne na stronie powietrze.obywatelskint.pl, wiec każdy może się z nimi zapoznać, porównać - dodaje.

Przypomnijmy, że mieszkańcy związani z projektem „Obywatelski Monitoring pyłu w Nowym Tomyślu” zainicjowali również zbiórkę publiczną. Jej celem
jest zebranie funduszy na ekologiczną akcję uświadamiającą zagrożenie wynikające z wysokiego poziomu pyły zawieszonego poprzez: budowę mierników zapylenia PM10, PM2.5 na terenie gminy Nowy Tomyśl akcję ulotkową, plakatową, spotkania. Zbiórka potrwa do marca 2017 roku. Obecnie udało się zebrać niecały tysiąc złotych, jednak potrzebne są trzy tysiące. Więcej informacji o zbiórce również dostępne na wcześniej wymienionej stronie internetowej.

SPOTKANIE

Dolnośląski Alarm Smogowy wespół ze Stowarzyszeniem Ekologicznym Eko-Unia oraz Fundacją Eko Rozwoju zorganizuje w środę 7 września szkolenie antysmogowe pod nazwą „Wysokie koszty niskiej emisji”. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 rejestracją uczestników i powitaniem gości. Następnie o godzinie 10 o jakości powietrza w woj. wielkopolskim opowie Danuta Jankowiak-Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Od 10.30 wykład „ Szkodliwość smogu - „niskiej emisji” - dr med. Adam Stańczyk, Wojskowy Instytut Medyczny CSK MON, a o d 11 o technologiach ograniczania emisji opowie Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Odbędą się ponadto warsztaty oraz pokazy szkoleniowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto