Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne zainteresowanie dodatkiem węglowym w powiecie nowotomyskim. Ile złożono wniosków?

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum naszemiasto.pl
Od 18 sierpnia 2022 roku możliwe jest złożenie wniosku o dodatek węglowy w danym Urzędzie Miasta, Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej. Jak podkreślają dyrektorzy i kierownicy danych jednostek zainteresowanie jest ogromne. Sprawdziliśmy, ile wniosków zostało złożonych w powiecie nowotomyskim do 5 września 2022 roku.

Z czym związana jest trudna sytuacja i wysokie ceny węgla?

Jeszcze na początku tego roku cena tony węgla, w zależności od kaloryczności, kształtowała się na poziomie około 1 tysiąca złotych. Jednak sytuacja ta uległa zmianie po wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś na węgiel czy ekogroszek trzeba czekać, a gdy już się pojawia, jego cena powala, bo w przypadku ekogroszku sięga już w niektórych miejscach nawet 4 – 5 tysięcy złotych za tonę.

Kto może się starać o dodatek węglowy?

Zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów, dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na gospodarstwo domowe. Co ważne, wniosek o dodatek węglowy powinna złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.

A ile złożono wniosków w powiecie nowotomyskim?

Jak poinformowali nas zgodnie kierownicy i dyrektorzy jednostek zajmujących się przyjmowaniem wniosków dotyczących dodatku węglowego, zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Niektóre z gmin, jak np. Lwówek, przyjmują dziennie ponad 120 wniosków. A łącznie? Do 5 września w sześciu gminach powiatu nowotomyskiego zarejestrowanych zostało ponad 8 tysięcy wniosków.

Najwięcej wniosków złożonych zostało w gminie Nowy Tomyśl, gdzie na 5 września 2022 roku zarejestrowano ich aż 2108.

W gminie Opalenica do 5 września 2022 roku zarejestrowano już 1816 wniosków o przyznanie dodatku węglowego, które są w trakcie weryfikacji.

- W naszej gminie dodatek ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Drzwi od Ośrodka Pomocy Społecznej się nie zamykają, a średnio przyjmujemy dziennie aż 120 wniosków. A jeśli chodzi o liczbę złożonych? To na 5 września jest ich 1226

- poinformowała nas kierownik MGOPS-u w Lwówku.

Natomiast szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuślinie Anna Kędziora - Kanik wyjaśniła z kolei, że również do 5 września do tutejszego OPS-u wpłynęło już 1077 wniosków. Jednak, jak podkreślała, sytuacja związana z rozpatrywaniem jest bardzo trudna i dynamiczna.

- Zajmujemy się przyjmowaniem wniosków, są one rejestrowane w systemie, jednak na chwilę obecną nasza jednostka złożyła zapotrzebowanie o środki do Wojewody Wielkopolskiego i czekamy na pieniądze. Trudno też jest nam jednoznacznie informować mieszkańców na temat ewentualnych zmian, bo czekamy na nowelizację ustawy i poprawki. Ma to związek przede wszystkim z wykorzystywaniem luki w zapisie ustawy, dotyczącej ilości gospodarstw domowych. Nie ukrywam, że zdarzają się wnioski, w których ta luka jest wykorzystywana

- mówiła Anna Kędziora - Kanik.

A już kolejno w gminie Zbąszyń i Miedzichowo złożonych zostało: w Zbąszyniu - 1466, a w Miedzichowie - 755 wniosków.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto