Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromny przełom w sprawie geotermii w Nowym Tomyślu. PGNiG zmieniło swoje stanowisko

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Pixabay/zdj. ilustracyjne
W dniu dzisiejszym (przyp. red. 30 maja 2022 roku) na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu przewodniczący poinformował o ogromnym przełomie w sprawie geotermii w Nowym Tomyślu. Jakim? PGNiG zmieniło swoje stanowisko.

Geotermia w Nowym Tomyślu

Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Nowym Tomyślu złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie opracowania dokumentacji wód termalnych na terenie gminy i w sierpniu 2021 roku otrzymał odpowiedź. Czytaliśmy w niej, iż wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia został odrzucony z uwagi na negatywną ocenę według "kryterium jakościowego dopuszczającego". Opinię negatywną, jak czytaliśmy, wydano ze względu na kryteria wykluczające realizację wiercenia. Jak podano, otwór Nowy Tomyśl został zaprojektowany w granicach istniejącego obszaru i terenu górniczego - Paproć. Użytkownikiem górniczym tego terenu jest PGNiG. Nie wyrazili oni zgody na wykonanie wiercenia w określonej lokalizacji, wskazując na możliwość wystąpienia problemów formalno-prawnych w przyszłości- podczas realizacja tego przedsięwzięcia. Od oceny ministra ds. środowiska w tej kwestii nie było możliwości odwołania się.

Już wtedy, w sierpniu 2022 roku wystąpiliśmy o komentarz do firmy PGNiG. W odpowiedzi otrzymaliśmy wyraźną chęć współpracy z gminą Nowy Tomyśl i możliwość pertraktowania.

- PGNiG zasugerowało przesunięcie o kilkadziesiąt metrów wskazanej przez gminę lokalizacji otworu Nowy Tomyśl. Swoje zastrzeżenia PGNiG przedstawiło w odpowiedzi na pismo Głównego Geologa Kraju, który jest organem koncesyjnym i który zwrócił się w tej sprawie do PGNiG w ślad za wnioskiem NFOŚiGW. PGNiG nie wykluczył on możliwości bezpośrednich konsultacji z inwestorem, którym była gmina Nowy Tomyśl, co mogłoby pozwolić na znalezienie innego rozwiązania zadowalającego obie strony

- czytaliśmy w przesłanym dokumencie.

Natomiast sam burmistrz Nowego Tomyśla temat geotermii w Nowym Tomyślu uważał za zamknięty. W rozmowie z nami podkreślał, że stroną dla gminy Nowy Tomyśl było ministerstwo, a nie PGNiG.

- Odpowiedź ministerstwa była dla nas jednoznacznie negatywna. Od decyzji nie było możliwości odwołania się

- komentował Włodzimierz Hibner.

Pojawiło się światełko w tunelu

Temat geotermii powrócił w związku z obecną sytuacją w naszym mieście. Radni Rady Miejskiej szukają każdych możliwych rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom w kwestii ogromnych wzrostów opłat za czynsz i ciepło w Nowym Tomyślu. Od marca 2022 roku, jak tylko ta kwestia ponownie wróciła na mównice RM, budzi on szereg kontrowersji. Jednak, jak wielokrotnie podkreślał Marek Ratajczak - przewodniczący Rady Miejskiej to działania długofalowe, które w przyszłości mogą przynieść miastu bardzo korzystne efekty. Dodatkowo dla działań związanych z wdrożeniem geotermii w mieście powstał Zespół ds. Geotermii. Pojawiło się również "światełko w tunelu", jakie?

- Na wniosek prezesa PEC-u, Wojciecha Kowalskiego 16 maja 2022 roku w Zielonej Górze, w siedzibie PGNiG brałem udział w naradzie. Celem tego spotkania było usunięcie przeszkody, która blokowała powstanie geotermii w naszym mieście i spowodowała dwukrotne odrzucenie wniosku o dofinansowanie - właśnie w sprawie niewyrażenia zgody przez PGNiG na odwiert we wskazanym przez gminę miejscu

- relacjonował Marek Ratajczak, przewodniczący Rady Miejskiej.

Jak dodaje po dwugodzinnym spotkaniu, w którym brał udział dyrektor PGNiG oraz dwóch kierowników, prezes PEC-u Wojciech Kowalski, a także profesor Jacek Zimny oraz Marek Ratajczak, przewodniczący RM udało się wypracować korzystne rozwiązanie dla gminy Nowy Tomyśl.

- Otrzymaliśmy również to potwierdzenie na piśmie

- dodał M. Ratajczak.

Dokument ten został odczytany w trakcie trwania sesji. Zgodnie z jego treścią, w związku z ustaleniami z 16 maja 2022 roku - zmianie głębokości odwiertu przez inwestora - gminę Nowy Tomyśl spółka PGNiG wyraziła zgodę na proponowaną lokalizację otworu w granicach istniejącego obszaru Paproć 1.

- Rozpoczęcie prac warunkujemy podpisaniem odpowiedniego porozumienia ze spółką, określającego zasady wykonania tych prac, w tym zasady odpowiedzialności za potencjalne szkody środowiskowe

- dodało PGNiG.

Przypomnijmy również, że wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie opracowania dokumentacji wód termalnych na terenie gminy miał zostać początkowo złożony do 30 czerwca 2022 roku. Jednak jak poinformował nas Wojciech Kowalski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej termin ten został wydłużony o trzy miesiące.

- Obecnie wszystko jest w rękach gminy. Aktualnie czekamy na ofertę ze strony Polskiej Geotermalnej Asocjacji w temacie podjęcia się prowadzenia tej całej dokumentacji i inwestycji pod klucz

- wyjaśnił Wojciech Kowalski.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto