Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Nasze gminy wspierają program in vitro! Zainteresowane pary mogą się już zgłaszać!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Można się zgłaszać!
Można się zgłaszać! Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Milion złotych przeznaczył Samorząd Województwa Wielkopolskiego na refundację leczenia niepłodności metodą in vitro w 2021 roku. Wśród samorządów, które wsparły program znalazła się Gmina Opalenica oraz Gmina Nowy Tomyśl. Obie gminy zabezpieczyły pieniądze na przekazanie, i tym właśnie powiększając pule dostępnych środków. Zainteresowanie udziału w nim zgłosiło blisko 300 par z naszego województwa.

- Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem niepłodności w Polsce dotyczy od 10% do 16% par. Z ogólnej liczby niepłodnych par wymagających leczenia, tylko 50% decyduje się na rozpoczęcie postępowania terapeutycznego, z czego ok.12% podejmie je w danym roku. Z tej liczby ok. 2 % będzie wymagało procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Zakłada się, że w Polsce zapotrzebowanie na leczenie tą technologią kształtuje się na poziomie 23-25 tys. par rocznie- czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Dla wielu z tych par jedyną szansą na dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe. W ciągu czterdziestu dwóch lat dzięki in vitro na świat przyszło ponad osiem milionów dzieci, a liczba par, które spełniły swoje marzenie o powiększeniu rodziny stale rośnie.

Już w kwietniu gmina Opalenica zadeklarowała udział w tym programie, podejmując stosowną uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w formie dotacji celowej. W lipcu tego roku członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podziękował za deklarację przystąpienia do wspólnej realizacji programu w II półroczu 2021 r.

- Stosowną uchwałę przyjęliśmy już 19 sierpnia i zabezpieczyliśmy środki w wysokości 37 500 złotych właśnie na dofinansowanie w roku 2022 programu profilaktyki prozdrowotnej pn. ”Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego”. Samorząd Województwa Wielkopolskiego podpisał umowy z Medi Partner Sp. z o.o. i Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego. Chętni do udziału w Programie mogą się już zgłaszać i powinni kontaktować się wyłącznie z realizatorami Programu- informuje nas Agnieszka Antkowiak-Żak, skarbnik Opalenicy.

Zamieszczamy poniżej kontakt do placówek, które będą ten program realizować:

  • Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Polna 33, 60-535 Poznań, pod numerem telefonu 61 8419 119;
  • Medi Partner Sp. z o.o. - miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych: InviMed Klinika Leczenia Niepłodności, ul. Strzelecka 49, 61-846 Poznań, pod numerem telefonu 500 900 888.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto