Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Obchody 11 listopada. Święto Niepodległości w Opalenicy. Zdjęcia!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Obchody 11 listopada
Obchody 11 listopada UM Opalenica
Z okazji Święta Niepodległości, mieszkańcy Gminy Opalenica, tradycyjnie, spotkali się na Mszy świętej oraz uroczystym przemarszu.

Obchody 11 listopada w Opalenicy

Obchody zostały otwarte o godzinie 11:00 Mszą św. za Ojczyznę w parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy. Podczas Mszy św. Cantate Patriae

Na koniec nastapił przemarsz na Skwer Obrońców Wiary i Ojczyzny oraz złożenie wiązanek.

W imieniu władz samorządowych gości powitał Krzysztof Sadowski – dyrektor CKiB. Po krótkim streszczeniu wydarzeń sprzed niemal wieku, głos zabrał Burmistrz Opalenicy. Tomasz Szulc podziękował księdzu proboszczowi Antoniemu Lorenzowi za uroczystą mszę świętą i niezwykle wartościowy przekaz zawarty w kazaniu.

Lokalni bohaterowie

Uroczystość była poświęcona lokalnym bohaterom. Przypominają o nich tablice, nagrobki i pomniki. Uczestnikom walki zbrojnej poświęcona jest tablica pamięci opaleniczan, odznaczonych orderem wojennym Virtuti Militari. Uhonorowano w ten sposób m. in. uczestników wojen z czasu Księstwa Warszawskiego i powstania listopadowego.

O udziale opaleniczan w innych zrywach niepodległościowych zaświadczają miejsca wiecznego spoczynku. Kapitana Nepomucena Lutomskiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej upamiętnia tablica nagrobna na ścianie zewnętrznej kościoła św. Mateusza. Na opalenickim cmentarzu spoczywa ks. proboszcz Wacław Karwowski, który jako uczeń gimnazjalny walczył przeciw Prusakom w 1848 r..

Na cmentarzu w Dakowach Mokrych spoczywa powstaniec styczniowy – Józef Leporowski. Na opalenickim cmentarzu spoczywają księża Wacław Karwowski, Antoni Gustowski i Mieczysław Chudziński, którzy w drugim nurcie zmagań z pruskim zaborcą – w działalności społecznej, kulturalnej, gospodarczej i politycznej – aktywnie uczestniczyli oraz nią kierowali.

Gdy pozostałe zabory mogły się cieszyć niepodległością już w listopadzie 1918 r. Wielkopolanie musieli sobie wywalczyć w Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Na Opalenickiej Ścianie Pamięci znajdują się tablice związane z tym wydarzeniem. Pierwsza poświęcona jest powstańcom kompanii opalenickiej. Druga upamiętnia nazwiska 25 poległych.

Pierwszy pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości jest właśnie we wsi Terespotockie

Warto przypomnieć, że pierwszy w Wielkopolsce pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości wystawiono we wsi Terespotockie. Z kolei w Opalenicy powstał 14 maja 1922 r. pierwszy w Wielkopolsce pomnik poświęcony pamięci powstania wielkopolskiego. Do tradycji tego pomnika nawiązuje pomnik powstańczy i Skwer Obrońców Wiary i Ojczyzny.

Obchody 11 listopada

Opalenica: Obchody 11 listopada. Święto Niepodległości w Opa...

Zobacz także:

Rozpalenie Ognia Niepodległości!

Nowy Tomyśl: Już po raz trzeci rozpalono Ogień Niepodległości!

Biesiada patriotyczna!

Gmina Nowy Tomyśl: Biesiada niepodległościowa w gminie! Zoba...

11 listopada w Nowym Tomyślu

Nowy Tomyśl: Narodowy Dzień Zwycięstwa. Władze złożyły wiąza...

Patriotycznie również tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto