Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy i Krzysztof Sadowski, dyrektor CKiB reprezentowali Opalenice w Pałacu Prezydenckim.

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Burmistrz Opalenicy i Dyrektor CKiB z wizytą u prezydenta
Burmistrz Opalenicy i Dyrektor CKiB z wizytą u prezydenta Archiwum Pałacu Prezydenckiego
W poniedziałek, 6 września w Pałacu Prezydenckim, z głową państwa, spotkali się pomysłodawcy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Byli wśród nich: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy.

Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

– Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali – powiedział Prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe „niezwłocznie” znalazł się na biurku Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, które nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

- Cała uroczystość była niesamowicie wzruszająca. Andrzej Duda przyjął nas w sposób wzorcowy. Przemówienie Prezydenta zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie, było czuć, że ta inicjatywa jest bardzo bliska naszemu Prezydentowi. Razem z panią Jadwigą Emilewicz znaleźli dla nas wszystkich czas, z każdym z nas chcieli zamienić choć parę słów. Ja sam od wielu lat angażuję się w działania, które mają na celu podtrzymanie i kultywowanie pamięci o tamtym, zwycięskim zrywie niepodległościowym. Dlatego też każdego roku 27 grudnia organizujemy w Opalenicy uroczystości związane z wybuchem powstania, a na drugi dzień ruszamy do Warszawy. Przy zaangażowaniu wielu opaleniczan, a w szczególności dyrektora Krzysztofa Sadowskiego, wysyłamy kilka autobusów, w których jadą dzieci, młodzież, emeryci, nauczyciele, przekrój jest bardzo szeroki. Corocznie oddajemy hołd powstańcom przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ważne jest też to, że tego dnia o naszym powstaniu dowiadują się również warszawiacy – mówi w rozmowie z nami burmistrz, Tomasz Szulc.

W spotkaniu brał udział również dyrektor Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy- Bardzo się cieszę, że mogłem w tym spotkaniu uczestniczyć. Najważniejsze było to, że pomimo wszelkich podziałów politycznych ta inicjatywa będzie mogła zaistnieć i być może już w tym roku, będziemy się tego dnia cieszyć świętem narodowym. Ta inicjatywa jest mi bardzo bliska, ponieważ w 2016r. gdy doszło do połączenia Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, właśnie Powstańcom Wielkopolskim zawdzięczamy naszą nazwę.

Powstanie Wielkopolskie było największym, zwycięskim zrywem niepodległościowym, do którego doszło na terenie zaborów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto