Podpisano umowę na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń - 02.06.2023 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Podpisano umowę na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń - 02.06.2023

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom „Senior-Wigor”.
Podpisano umowę na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń - 02.06.2023 Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom „Senior-Wigor”. Dorota Michalczak
W piątek 2 czerwca 2023 r. w Domu Seniora w Zbąszyniu przy ul. 17 Stycznia 59a (Zbąszyń 64-360) odbył się briefing prasowy Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego wraz z podpisaniem umowy na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 122 400,00 zł w ramach rządowego programu Senior+.

Podpisano umowę na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń - 02.06.2023

Tekst nagłówka spisu:

2 czerwca br. (piątek) w Domu Seniora w Zbąszyniu przy ul. 17 Stycznia 59a (Zbąszyń 64-360) odbył się briefing prasowy Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego wraz z podpisaniem umowy na dofinansowanie zadania: "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" w gminie Zbąszyń. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 122 400,00 zł w ramach rządowego programu Senior+.

Było to wyjątkowe spotkanie w DD w Senior-Wigor. Seniorów swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Michał Zieliński. Wizyta była połączona z podpisaniem dofinansowania jakie otrzymała placówka w ramach rządowego programu "Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu Seniora+" moduł 2.

- Jest to moduł na który składaliśmy wniosek. Otrzymaliśmy dofinansowanie na naszą działalność w kwocie 122 tys. 400 zł. Pozwoli to nam, na dofinansowanie naszych instruktorów zająć, którzy prowadzą zajęcia z seniorami

– mówiła kierownik ośrodka Marta Maciejewska.

- Panie Burmistrzu, Szanowni Państwo, przypominam sobie nasze ostatnie spotkanie, a było to spotkanie wigilijne przed Bożym Narodzeniem i do tej pory je wspominam. Tutaj było sympatycznie i miło. Dlatego z wielką przyjemnością dzisiaj ponownie goszczę w waszych progach. Powodem jest podpisanie umowy na dofinansowanie takiej placówki jak senior+. Takie dofinansowanie powoduje, wzrost Waszej aktywności. Będziecie mogli w pełni funkcjonować. Uważam, że te pieniądze idealnie nadają się na ten cel. Jesteście jedną ze wzorcowych palcówek

- kontynuował Zieliński.

Wojewoda podziękował wszystkim pracownikom, za wypełnianie swojej misji. Burmistrzowi za współpracę, aktywność w sprawach inwestycyjnych i społecznościowych.

W całej Wielkopolsce jest ponad 100 takich placówek jak zbąszyńska i korzysta z niej ok. 2500 seniorów, którzy w tych placówkach spędzają czas. Wojewoda podkreślił, że bardzo mu miło być w dniu dzisiejszym z seniorami i podpisać przyznaną dotację.

- Dodam, że w Wielkopolsce jest 226 gmin i 100 takich ośrodków. Jak widzimy nie w każdej gminie jest możliwość wspólnych spotkań. Będziemy robili wszystko aby każda wydana złotówka miała uzasadnienie i była przeznaczona na potrzeby seniorów. Jak zawsze głowy mamy pełne pomysłu i każde pieniądze jesteśmy wstanie spożytkować. Mamy już pomysł na rozbudowę tego ośrodka. Jednak nie wszystko od razu. Dla nas największą zapłatą jest Państwa uśmiech i zrobimy wszystko aby nadążyć za potrzebami i stwarzać atmosferę wspólnych, miłych spotkań

– uzupełnił burmistrz.

Umowę na dotację 122 tys. 400 zł. podpisali:

  • Wojewoda – Michał Zieliński
  • Burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński
  • Skarbnik Gminy – Joanna Korcz

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom „Senior-Wigor”.

Dzienny Dom Senior-Wigor powstał z inicjatywy Burmistrza Zbąszynia, w ramach programu „Senior- WIGOR” na lata 2015- 2020. Placówka funkcjonuje już ósmy rok. Jego uczestnicy przebywają w nim od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 16.00. Początkowo przebywało 15 seniorów. Dzisiaj już większa grupa podopiecznych, korzysta z pobytu w placówce. Okazuje się, że miejsc przydałoby się więcej.

Podstawowy zakres, to usługi o charakterze pobytowym, w tym socjalne i możliwość przygotowania i spożycia posiłku. Świadczone są również usługi kulturalno-oświatowe (biblioterapia, muzykoterapia, teatroterapia). Zajęcia sportowe i rekreacyjne, a także terapia zajęciowa. Prowadzone działania tematyczne, koncentrują się głównie na treningu usprawniającym, które wzmacniają pamięć seniorów. Codziennie seniorzy mają gimnastykę szeroko rozumianą – relaksacja, ćwiczenia oddechowe a także od tego roku planuje się taniec. Odbywają się zajęcia z ratownikiem medycznym i pomiary pielęgniarskie, z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem, lekarzami o różnych specjalnościach z RCZ w Zbąszyniu.

Z należytą starannością i dokładnością w Domu Seniora pielęgnuje się tradycje. Pamiętamy o najważniejszych świętach w Polsce. Seniorzy biorą w nich czynny udział. Dodatkowo obchodzą uroczyście imieniny każdego z uczestników. Wykonując wspólnie dekorację i kartki okolicznościowe.

Od maja 2018 r. Seniorzy maja możliwość dojazdów do placówki na zajęcia. Dzięki wsparciu PFRON i PCPR miasto uzyskało dotacje na zakup specjalistycznego busa dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu są większe możliwości uczestnictwa w imprezach org na terenie gminy i okolic.

Uczestnicy Dziennego Domu „Senior –Wigor” mówią zgodnie, że tutaj czas im upływa w bardzo miłej atmosferze. Czują się jak we własnym domu.

Czytaj też: POGODA NA DZIŚ


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie