Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podtrucie tlenkiem węgla. Poszkodowane 12-letnie dziecko.

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
12-letnie dziecko zostanie przewiezione do nowotomyskiego szpitala na szczegółowe badania
12-letnie dziecko zostanie przewiezione do nowotomyskiego szpitala na szczegółowe badania OSP Zbąszyń/zdj. poglądowe
Krótko przed godziną 20:00 do stanowiska kierowania nowotomyskich strażaków wpłynęło zgłoszenie dotyczące podtrucia tlenkiem węgla w budynku wielorodzinnym w miejscowości Strzyżewo.

Podtrucie tlenkiem węgla. Poszkodowane zostało 12-letnie dziecko

O godzinie 19:49 do stanowiska kierowania w nowotomyskiej straży wpłynęło zgłoszenie dotyczące podtrucia tlenkiem węgla w budynku wielorodzinnym w miejscowości Strzyżewo. Na miejscu zdarzenie pierwszym zastępem po 6 minutach od otrzymania zgłoszenia była jednostka OSP ze Strzyżewa. Dodatkowo zadysponowane zostały: dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze z Nowego Tomyśla i zastęp z OSP Zbąszyń.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące zdarzenia w budynku wielorodzinnym, w którym łącznie zamieszkiwały trzy rodziny. Doszło tam podczas kąpieli do zatrucia tlenkiem węgla osoby nieletniej - 12- latka. Poszkodowany został wyciągnięty z łazienki przez rodziców, a w chwili naszego przyjazdu znajdował się przy otwartym oknie, pod opieką rodziców. Był w miarę przytomny

- powiedział w rozmowie z nami dyspozytor tego zdarzenia. Jak dodał mieszkańcy całego budynku, również pozostałe rodziny zostały poproszone o ewakuacje z całego budynku.

- Łącznie było to osiem osób - pięć osób dorosłych i troje dzieci. Dziecko z objawami podtrucia tlenkiem węgla zostanie przewiezione do nowotomyskiego szpitala na szczegółowe badania. Działania naszych strażaków polegały na dokonaniu pomiarów w tym miejscu na obecność tlenku węgla w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez rodziny, przewietrzeniu i udzieleniu pomocy poszkodowanemu w formie tlenoterapii i wsparciu psychologicznym do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego

- zrelacjonował.

Czujka może uratować życie

Tlenek węgla to cichy zabójca. Chcąc się przed nim uchronić warto jest zainwestować w czujniki czadu. Wykrywają one bezwonny gaz o śmiercionośnej sile. Czujniki tlenku węgla stanowią jedyny skuteczny sposób ochrony przed zatruciem czadem. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających w domu otwarty płomień czy to gazu, czy kominek. Czujniki CO wciąż są mało popularne w codziennym użytku, tymczasem ich działanie pozwala szybko zareagować i zapobiec tragedii.

Jak informuje Komenda Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.
  • Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto