Pierwszy Dzień Wiosny 2023.
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej zawsze wypada 21 marca. Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – i dzień, i noc trwa po 12 godzin. To tak zwany moment przesilenia wiosennego, zwany również równonocą wiosenną.
Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej nr 1. W ramach powitania tej przepięknej pory roku przygotowano w placówce pokaz mody!
We wtorek, 21 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Nowym Tomyślu od samego rana przygotowano moc atrakcji. Jednak główną atrakcją był pokaz mody "Odnawialna Wiosna", który odbył się dla wszystkich uczniów placówki w sali gimnastycznej.
- Każda klasa ze szkoły miała przygotować i zaprezentować jedną osobę, która przebrała się za jedno z odnawialnych źródeł energii, np. wiatr, czy też woda. Taka forma aktywności miała zachęcić naszych uczniów do szukania alternatywnych możliwości, przede wszystkim ekologicznych
- powiedział Krzysztof Magdans, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Jak dodał jedna osoba z klasy, przebrana, zaprezentowała swój strój na specjalnie przygotowanym wybiegu. Jury składające się z nauczycieli uczących w placówce punktowało kreatywność młodych ludzi.
Kto ostatecznie wygrał?
- Klasa 6b
- Klasa 6c
- Klasa 4a
Pierwszy dzień wiosny: polskie zwyczaje i tradycje
Topienie marzanny
Jednym z najbardziej popularnych polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Nasi przodkowie podchodzili do niego bardzo poważnie. Zgodnie ze zwyczajem robiono kukłę o cechach żeńskich. Wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Marzanna symbolizowała zimę i śmierć. Spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty działania zimy (np. zamieranie przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku.
Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić ani zastąpić np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ma charakter zabawy i zajmują się nią dzieci w przedszkolach lub szkołach.
Maik
Innym polskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny był Maik. Dzień po 21 marca młodzież chodziła po wsiach i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami. Następnie ze śpiewem na ustach chodziła od domu do domu, czasami prosząc o datki.
Dzień wagarowicza
Od kilkudziesięciu lat polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny obchodzą dzień wagarowicza. Niektórzy rzeczywiście tego dnia nie idą do szkoły, choć nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub zamiast nich organizują uczniom inne atrakcje. W przedszkolach 21 marca odbywają się bale przebierańców. Dzieci przebierają się zwykle za pszczoły, motyle, kwiaty, ptaki czy zające.
Pokaz mody w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu. Wszyst...
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?