Policyjny śmigłowiec krążył nad posesjami w Kuślinie. To działania Komendy Głównej Policji [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum czytelników
Udostępnij:
Niemałe zaskoczenie, u niektórych może stracha, a na pewno u wielu ciekawość wywołały nietypowe przeloty policyjnego helikoptera, jakie zaobserwowano w poniedziałkowe, wczesne popołudnie 8 sierpnia w Kuślinie.

Duży śmigłowiec, na którego boku dało się zauważyć napis "Policja" przez kilka minut bardzo nisko krązył nad posesjami w Kuślinie, dokładnie w rejonie ulic Kwiatowej, Ogrodowej, Leśnej i Emilii Sczanieckiej (wylot w kierunku Wąsowa).

Jak poinformowali nas czytelnicy, na helikopterze dało się odczytać napis "Policja", choć nie rzucał się on aż tak mocno w oczy. Mieszkańcy nie wiedzieli co się dzieje, hałas, jaki wydawał śmigłowiec spowodował, że wielu wyszło przed swoje domy, zobaczyć, co się dzieje.

A co się działo? To próbujemy ustalić. Zarówno nowotomyska, jak i wojewódzka policja nie prowadziła w tym miejscu żadnych działań. Komisarz Maciej Święcichowski z Biura Prasowego Wielkopolskiej Policji powiedział nam, że na pewno nie był to śmigłowiec z Poznania, ani też, że jakieś działania operacyjne - lub nawet szkoleniowe - miały być w tym rejonie prowadzone.

Sam helikopter mógł należeć do Centralnego Biura Śledczego Policji, bowiem bardzo podobnej lub nawet takiej samej maszyny "CBŚ-ki" używają - co widać na dostępnych w Internecie materiałach. Co jednak działo się w Kuślinie - pytania w tej sprawie wysłaliśmy już do rzecznika prasowego Centralnego Biura Śledczego i gdy tylko otrzymamy informację, do tematu wrócimy.

AKTUALIZACJA:

Zespół Prasowy CBŚP poinformował nas:

- W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że nie mam informacji aby to były działania z udziałem CBŚP. Jednocześnie informuję, że CBŚP nie posiada na stanie śmigłowców.

Faktem jest jednak, że helikopter, który pojawił się nad Kuślinem, to policyjna maszyna MIL Mi-8. Na stronie Komendy Głównej Policji tak ją scharakteryzowano:

MIL Mi-8
Średni śmigłowiec transportowy. Helikopter pilotowany przez trzyosobową załogę, mieszczący do 22 pasażerów. Wykorzystywany jest jako maszyna transportowa, ratownicza, poszukiwawcza i do zadań kontrterrorystycznych. Aktualnie Lotnictwo Policji eksploatuje 2 maszyny tego typu stacjonujące w Warszawie. Śmigłowce Mi-8 są używane w Policji od 2001 roku.

I właśnie taka maszyna latała nad Kuślinem. Inspektor Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji powiedział nam, że wskazany śmigłowiec Mi-8 należy do Policji, a jego obecność we wskazanym rejonie wynikała z realizowanych zadań.

O charakterze działań policjant jednak nie poinformował.

- Rozumiemy, że policja ma swoje działania operacyjne i pewnie o to chodziło, jednak manewry tego śmigłowca były bardzo niebezpieczne, bardzo blisko naszych domów. Doświadczenie pilota jest niepodważalne, ale gdyby wystąpił jakiś problem techniczny, nawet niewielki, mogłoby dojść do tragedii, w której centrum byśmy byli - usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców.

Tymczasem, to nie pierwszy raz gdy w Kuślinie na niskim pułapie pojawia się policyjny śmigłowiec. Kilka lat temu policjanci sprawdzali pracujące na polach sprzęty rolnicze, bo szukano skradzionego ciągnika, innym razem - po zmroku odbywały się nad miejscowością loty ćwiczebne - jak nam wówczas wyjaśniano. Wówczas policjanci używali szperacza (rodzaj reflektora) i świecili po posesjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Politycy w studiu i.PL krytykują wpis Sikorskiego o Nord Stream

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie