Powiat nowotomyski: Pensje do góry dla naszych włodarzy nawet o 10 tysięcy złotych brutto!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Podwyżki dla naszych włodarzy!
Podwyżki dla naszych włodarzy! Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W zeszłym tygodniu pisaliśmy o podwyżkach dla burmistrza Grodziska Wielkopolskiego czy Rakoniewic. W ostatnich dniach z całej Polski napływają podobne doniesienia. Tak samorządy zaczynają realizować nowelizację ustawy, którą w październiku podpisał Andrzej Duda. Te podwyżki już budzą duże emocje. I wśród mieszkańców, i wśród samych włodarzy. Sprawdziliśmy dla Państwa, jak kształtuja się pensje szefów na terenie naszego powiatu.

Gorący temat podwyżek

Niektóre rady miast lub gmin już zdecydowały o podwyżkach dla swoich burmistrzów, czy wójtów. Inne mają się zająć głosowaniem nad odpowiednimi uchwałami w najbliższych dniach. Temat jest gorący w samorządach w całej Polsce. Od początku listopada żyją nim lokalne portale, pod artykułami i w mediach społecznościowych widać duże emocje.

Opinii, że podwyżki są potrzebne i wskazane, nie brakuje. W 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość obniżyło samorządowcom pensje o 20 proc. Natomiast dzisiaj słyszy się o podwyżkach rzędu 8, czy 10 tysięcy. To kwoty kolosalne i wzbudzają w wielu mieszkańcach mieszane uczucia. Z jednej strony przychylają się do racji, że skoro wszystko w Polsce drożeje to oczywiście i pensje powinny być wyższe. Natomiast z drugiej mieszkańcy są rozżaleni z czasu, w jakim sie te podwyżki dokonują, bardzo trudnego dla wielu Polaków- czwarta fala pandemi, podwyżki, czy inflacja.

Po zmianie, wynagrodzenie maksymalne wójta i burmistrza miasta nie może przekraczać w ciągu miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej, czyli 20 041,50 zł brutto na miesiąc. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego, czyli 16 033,02 zł brutto miesięcznie. Ostatecznie o wysokości podwyżek mają zadecydować rady gmin i miast.

My postanowiliśmy sprawdzić już teraz dla Państwa, gminy, w których radni podjęli juz decyzję o podwyżkach dla naszych włodarzy.

Gmina Opalenica

Podwyżki wynikają wprost z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które weszło w życie z dniem 1 listopada 2021 r. Rosną też dodatki, które ustala się na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. W związku z tegorocznymi zmianami prawnymi przyjętymi przez rząd wynagrodzenie burmistrza należy podnieść i to z wyrównaniem od sierpnia 2021.

Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc do tej pory miał ustalone wynagrodzenie w wysokości 10 620 zł brutto miesięcznie. Składały się na to wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz dodatek za wysługę lat. Natomiast radni podjęli już decyzję na ostatniej sesji o podwyżce dla włodarza do kwoty 20 130 zł. brutto- uwzględniając wszystkie dodatki.

Jak czytamy w projekcie uchwały wynagrodzenie zasadnicze wzrosło do maksymalnego poziomu przewidzianego przepisami prawa, dodatek funkcyjny również w maksymalnej kwocie, dodatek specjalny w wysokosci 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Sam burmistrz nie chce szeroko komentować tego tematu. Zaznacza, jak wyżej my w artykule, że to wymóg podyktowany zmianami w prawie, a sama uchwała została przez rade miejską przyjęta jednogłośnie.

- W 2018 roku obcięto nam wynagrodzenia o 20 procent- podkreśla Tomasz Szulc.

Gmina Kuślin

Radni 25 listopada 2021r. pochylili się nad wynagrodzeniem wójta gminy Kuślin. Najdłużej trwała dyskusja właśnie na temat wynagrodzenia. Na wstępie jednak radny Arkadiusz Wieczorek zgłosił wniosek formalny dotyczący wysokości wynagrodzenia.

- Chciałbym zgłosić wniosek formalny dotyczący wynagrodzenia pana wójta, tzn. chodzi mi tutaj o zastosowanie maksymalnych stawek w naszej uchwale. Wydaję mi się, że po 3 latach pracy wójta, możemy już w pewnym, sensie ocenić jego dokonania. Jest to człowiek, którego nie będę porównywał z innymi wójtami i burmistrzami, natomiast umie brylować w tych politycznych zakamarkach. Tam gdzie go wyrzucą drzwiami, wejdzie oknem. Czego dowodem jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. W historii gminy nie pamiętam takich dotacji- podkreślał radny Arkadiusz Wieczorek.

Przystąpiono do głosowania. Odrzucono jednak wniosek radnego. Za było 5 radnych, przeciw również 5, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ostatecznie uchwała została przyjęta 8 głosami za, 1 przeciw, a 2 wstrzymującymi. W ogólnym rozrachunku wójt Mieczysław Skrzypczak z pensji 9 180 złotych brutto, przeszedł na kwotę 16 070 złotych brutto.

Wójt w rozmowie z nami podkreślił, że poprosił o wpisanie w uchwale minimalnej kwoty, jaka jest wymagana w związku z tymi zmianami.

- Nie jestem pazerny, ani zachłanny. Rada mogła tylko mi podwyższyć pensję, jednak nie mogła już ten kwoty obniżyć. Starczało mi przed podwyżką, wystarczy mi i ta minimalna- dodał Mieczysław Skrzypczak.

Na najbliższe sesje zaplanowane są uchwały podwyższające pensje włodarzy w innych gminach, m.in. w gminie Lwówek, Nowy Tomyśl, czy Zbąszyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie