Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu!

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zdjęcie poglądowe. Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów. 29 maja 2022 r. od godz. 14.30, odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu
Zdjęcie poglądowe. Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów. 29 maja 2022 r. od godz. 14.30, odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu Archiwum naszemiasto.pl
Udostępnij:
Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu! W związku z tym od 14 lutego w firmie istnieje, zarejestrowany przez Okręgową Inspekcję Pracy i jest prowadzony zgodnie z prawem, spór zbiorowy.

Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu!

Pracownicy w oddziale WEST firmy IKEA Industry Poland Spółka z o.o. żądają zmian warunków pracy i płacy. W związku z tym od 14 lutego w firmie istnieje, zarejestrowany przez Okręgową Inspekcję Pracy i jest prowadzony zgodnie z prawem, spór zbiorowy.

Żądania pracowników:

  • Wprowadzenie podwyżki dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2022 r.
    - godzinowych stawek zaszeregowania o 4,76 zł na godzinę
    - miesięcznych stawek zaszeregowania o 800 zł
  • Wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia z tytułu wysługi lat, wypłacając co miesiąc za każde przepracowane 5 lat w IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział Fabryki WEST w Zbąszynku w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z ustawą.
  • Wprowadzenia wolnych niedziel – zmiana organizacji czasu pracy w systemie jedno i trzyzmianowym, tak aby tydzień pracy wynikający z harmonogramu rozpoczynał się od 6 w poniedziałek.

Jak informują, pracodawca do dzisiaj nie podjął niezwłocznie wymaganych prawem rokowań w celu rozwiązania sporu.

Rozmowy w sprawie podwyżek wynagrodzeń w roku 2022 r., były prowadzone przez obie strony dialogu społecznego pod koniec 2021 r. Ze względu na brak możliwości zawarcia z pracodawcą nowego porozumienia dotyczącego przeglądu wynagrodzeń w 2022 r., strona związkowa skorzystała z ustawowej możliwości wszczęcia sporu zbiorowego pracy o czym zawiadomiła pracodawcę.

- Przegląd wynagrodzeń w roku 2022 nie był przedmiotem żadnego porozumienia zbiorowego zawartego pomiędzy pracodawcą a stroną związkową, tym bardziej nie był przedmiotem porozumienia z dnia 23 marca 2021 r.
Mając na uwadze treść porozumienia z 2021r. twierdzenie pracodawcy, że porozumienie to musi zostać wypowiedziane, po to aby strona związkowa mogła wystąpić z żądaniem podwyżek na rok 2022 r. zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów, jest błędne i sprzeczne z wykładnią art. 4 ust. 2 ustawy

- Na podstawie opinii działu prawnego ZZ Budowlani w Warszawie, oraz działu prawnego Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ

Tak protestowali 4 lata temu

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrekcję IKEA Industry Zbąszynek

- Od wielu lat prowadzimy otwarty dialog z przedstawicielami związków zawodowych. W duchu szacunku i współpracy konsultujemy ze stroną społeczną kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania zakładu, w tym wzrost wynagrodzeń współpracowników. Rozumiemy i szanujemy, że czasami mamy inne opinie, niż nasi partnerzy.

Aktualna strategia wynagradzania współpracowników, która obowiązuje w IKEA Industry Zbąszynek została wypracowana w ubiegłym roku i uwzględniona w treści porozumienia podpisanego przez związki zawodowe. Tegoroczny proces podwyżkowy był kolejnym krokiem w realizacji tej strategii

- informuje Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektorka Zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.

Porozumienie zawarte w ubiegłym roku

Dalej Małgorzata Dobies-Turulska dodaje
- Co roku przeprowadzamy rewizję wysokości wynagrodzeń. Jest to ustrukturyzowany proces, oparty na faktach i danych rynkowych. Tegoroczna oferta uwzględnia trudną sytuację po dwóch latach pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej. Chcemy zachować konkurencyjność i zapewnić miejsca pracy w długiej perspektywie.

Żądają zmian warunków pracy i płacy

- W tym roku zaproponowaliśmy współpracownikom podwyżkę na poziomie średnio 7 proc., co stanowi dwukrotność ubiegłorocznej oferty. Wszystkie osoby zatrudnione w IKEA Industry Zbąszynek przyjęły naszą ofertę i podpisały aneksy. Nowa stawka wynagrodzeń już obowiązuje, a wyrównania za okres od stycznia br. zostały wypłacone.

- Konkurencyjne wynagrodzenie stanowi część naszej oferty dla współpracowników, która obejmuje także rozbudowany pakiet benefitów. Analizując bieżące potrzeby stale rozszerzamy zakres świadczeń. W tym roku wprowadziliśmy m.in. bezpłatny transport oraz jednorazowy bonus w wysokości 2180 PLN brutto.

Rozpoczynają pracę o godz. 22 w niedzielę

- Stale szukamy także nowych rozwiązań i uwzględniając wcześniejsze uzgodnienia z stroną społeczną wprowadzamy zmiany usprawniające funkcjonowanie zakładu. W lutym br. rozpoczęliśmy testową fazę nowej organizacji zmianowego systemu pracy. W praktyce oznacza to m.in., że jedna ze zmian rozpoczyna pracę o godz. 22 w niedzielę. Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania na stałe od marca br.

- Jako IKEA Industry działamy zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Według przepisów prowadzenie sporu zbiorowego jest możliwe dopiero po wypowiedzeniu porozumienia, pokrywającego się zakresem z żądaniami związków oraz Regulaminu Pracy. Do dziś strona społeczna nie podjęła tych działań. Tym samym nie zostały spełnione ustawowe warunki rozpoczęcia sporu zbiorowego. Poinformowaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy o prowadzonych rozmowach ze związkami i niezaistnieniu sporu zbiorowego.

- Dokładamy wszelkich starań, aby jak dotychczas konsekwentnie rozwijać się jako pracodawca i liczymy na dalszą współpracę ze związkami zawodowymi. Wielokrotnie zapraszaliśmy stronę społeczną na spotkania w celu omówienia zaistniałej sytuacji. Jesteśmy zawsze otwarci na dialog, który stawia na długofalowe dobro naszych pracowników. Liczymy, że nasza propozycja spotkania zostanie przyjęta, a wszelkie nieporozumienia.

Będzie zgromadzenie publiczne

O kolejnych działaniach pracowników firmy będziemy informować.

  • Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów,
  • 29 maja 2022 r. od godz. 14.30 odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu.

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezes ZPP: Polskie firmy pomogą w odbudowie Ukrainy

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie