Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasady przyznawania wyprawki szkolnej w programie 300 PLUS

Michał Borkowski
Michał Borkowski
archiwum
Świadczenie 300 plus jest niezależne od dochodu rodziny. Program Dobry Start to 300 zł corocznego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jak złożyć wniosek i jakie są zasady przyznawania świadczenia?

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Ci, którzy nie zdążą załatwić formalności podczas wakacji, mogą to zrobić najpóźniej do 30 listopada. To ostateczny termin – później prawo do świadczenia wygasa. 300 zł na rozpoczęcie roku szkolnego będzie wypłacone do końca września, jeśli wniosek wpłynie w czasie wakacji.

Już można składać wnioski o 300 plus
Wniosek o świadczenie edukacyjne 300 plus – podobnie jak o 500 plus na każde dziecko – można składać:
- od 1 lipca poprzez stronę empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną,
- od 1 sierpnia w formie papierowej.

Gdzie złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o szkolne świadczenie można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń).

Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Uwaga! W przypadku dzieci w pieczy zastępczej i uczniów usamodzielnionych nie ma zastosowania droga elektroniczna (do powiatowego centrum pomocy rodzinie).

Kiedy wypłata 300 plus?

Jak zapewnia resort rodziny, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Jeśli wniosek wpłynie we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Uwaga! Świadczenie Dobry Start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz do zerówki w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i dla dorosłych.

Świadczenie 300 plus jest niezależne od dochodu rodziny. Przyznawanie i wypłata to zadania zlecone przez administrację rządową gminom, a w przypadku uczniów pozostających w pieczy zastępczej lub usamodzielnionych – powiatom.

Komu dokładnie przysługuje 300 plus?

Jednorazowe świadczenie w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego należy się:

rodzicom,
opiekunom faktycznym,
opiekunom prawnym,
rodzinom zastępczym,
osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,
dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,
dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
osobom uczącym się

Kiedy 300 plus nie przysługuje

Świadczenie Dobry Start nie przysługuje, gdy dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej, jeśli zapewnia pełne utrzymanie, a także na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego w zerówce i na przedszkolaki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto