Protest w Cichej Górze. Prezes ZGM-u apeluje, a na ulicy Piłsudskiego "wybucha" gaz

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Cicha Góra przeciw budowie mieszkań socjalnych!
Cicha Góra przeciw budowie mieszkań socjalnych! Nadesłane
Udostępnij:
Na piątek, 19 listopada zapowiadany jest protest mieszkańców Cichej Góry, którzy nie chcą, aby w samym centrum ich - jak mówią - spokojnej dotychczas wioski, wybudowany został zespół budynków mieszkalnych, gdzie w każdym byłyby po cztery mieszkania dla osób eskmitowanych z lokali komunalnych. Co z tym wspólnego "wybuch" gazu na ulicy Piłsudskiego i apel prezes ZGM?

Plany budowy mieszkań dla osób eksmitowanych z lokali komunalnych

W poniedziałek, 8 listopada na oficjalnym fanpag'u wsi Cicha Góra ukazał się komunikat, informujący mieszkańców o zebraniu nadzwyczajnym, zwołanym przez sołtysa wsi, Marka Bińkowskiego.

- Zebranie dotyczy budowy w okolicy świetlicy wiejskiej czterech zespołów budynków mieszkalnych, zawierających po cztery mieszkania, z przeznaczeniem dla osób eksmitowanych z lokali komunalnych z miasta Nowy Tomyśl- czytamy.

W związku z tym komunikatem, skontaktowaliśmy się z sołtysem Cichej Góry, aby poznać źródło tej inicjatywy. Poinformował nas, iż 4 listopada wystosowano do niego zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Czego dotyczyło?

Treść otrzymanej korespondencji

- Na wniosek gminy Nowy Tomyśl zostało wszczęte postępowanie w dniu 29 października 2021r. w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegąjącej na: budowie 4 zespołów budynków mieszkalnych jednorodzinnych po cztery mieszkania dwulokalowe, każdy na cele socjalne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczą na dz. o numerze ewidencyjnym 219, 220, 222 obręb Cicha Góra, gmina Nowy Tomyśl- czytamy.

Marek Bińkowski dodał również, że to ogromny szok dla niego i reszty mieszkańców. Postanowił od razu wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować spotkanie.

- Nie mogę bezczynnie czekać na decyzję władz. Tak bardzo mnie boli, że takiej zasłużonej społeczności, jak nasza, rzuca się takie kłody pod nogi. Proszę zwrócić uwagę na to, że sklep jest oddalony od tego miejsca jakieś 7 km, więc jak te osoby zadbają o swoje podstawowe potrzeby? Wiem też z tego, co udało mi się ustalić, że są to osoby problemowe. I właśnie do nas chcą je sprowadzić? Jak u nas ani posterunku policji, ani Straży Miejskiej? - mówi z ogromnym żalem sołtys.

Mieszkańcy przeciwko budowie mieszkań socjalnych!

To jednak nie jedyne sygnały ze strony mieszkańców. Z wiadomości, które do nas dotarły, jasno wynika, że cała społeczność Cichej Góry jest przeciwna inicjatywie Urzędu Miasta.

- Jakieś podpisy przeciw, by się przydało zebrać i stosowne pismo wysłać, że my za ten pomysł podziękujemy- czytamy w korenspondencji nadesłanej do naszej redakcji.

- Nic dobrego z tego nie będzie. Trzeba walczyć o dobro, szacunek i mienie wioski. Na poniedziałek transparenty trzeba zrobić! - dodaje inna mieszkanka wsi.

- "Dla osób eksmitowanych" czyli z problemami finansowymi albo uzależnieniem. Gmina powinna im pomóc, znaleźć pracę, cokolwiek, a nie pozbywać się problemu. A po drugie, jeśli nie mają finansów, to jak sobie chcą poradzić na wsi? Stąd trudniej żeby dojechać do sklepu czy lekarza. W mieście mają większe perspektywy, by stanąć jakoś na nogi. Gmina powinna pomagać, a nie pozbywać się problemu - publikuje dalej kolejna kobieta.

Spotkanie z prezes ZGM-u Zofią Matuszczak

Sołtys wsi i przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Ratajczak, spotkali się jeszcze tego samego dnia o 14 w tej sprawie z Zofią Matuszczak, dyrektorem ZGM-u. Jak wynika z relacji, to spotkanie nie rozwiało żadnych wątpliwości i pytań zainteresowanych. Zostali poinfomowani, że problem lokalowy musi zostać rozwiązany, bo sytuacja jest dramatyczna. A gmina wskazała właśnie ten obszar na budowę kompleksu socjalnego.

Problemy lokalowe w gminie i "wybuch" gazu przy ulicy Piłsudskiego w Nowym Tomyślu

Bardzo głośno i otwarcie o problemie lokali socjalnych mówi Tomasz Tomaszewicz, radny gminy Nowy Tomyśl.

- Jestem zwolennikiem reformy socjalnej i koniecznie ten problem trzeba rozwiązać. Gmina nie posiada lokali zastępczych i w razie podobnych zdarzeń, poszkodowanych mieszkańców, nie ma gdzie ulokować. Wielu mieszkańców czuje się zagrożonych i dlatego koniecznym jest wybudowanie zastępczych lokali socjalnych. Co do lokalizacji mieszkań prowadzone są rozmowy, ale sytuacja jest dramatyczna- informuje nas radny.

Nawiązał on również do zdarzenia z 12 listopada 2021r., w którym uczestniczył, gdzie po godzinie 14 doszło do wybuchu gazu, co prawda, jak się później okazało, zgłoszenie było dużo mniej niebezpieczne, niż na początku wynikało. Jednak samo zaalarmowanie do wybuchu - postawiło wszystkich mundurowych na równe nogi. Ostatecznie, jak poinformował nas, rzecznik nowotomyskiej straży, Damian Żukrowski doszło do zalania palnika kuchenki gazowej i zgaszenia płomienia, co doprowadziło do zgromadzenia się gazu i lekkiego, głośnego fuknięcia.

Cicha Góra przeciw budowie mieszkań socjalnych!Nadesłane

- Natychmiast przystapilismy do ewakuacji osób obecnych w mieszkaniu. Na miejscu pojawiła się rownież policja i pogotowie gazowe, które odcięło główny dopływ gazu. Mieszkanie zostało przewietrzone, ale co najważniejsze nikomu nic się nie stało- dodał kpt Damian Żukrowski.

Wczorajsze zdarzenie na ulicy Piłsudskiego Nadesłane

Sasiedzi, obecni na miejscu, poinformowali o tym, iż w mieszkaniu odbywała się impreza zakrapiana alkoholem. A lokal ten jest bardzo dobrze znany nowotomyskim służbom. Na miejscu pojawił się również radny Tomasz Tomaszewicz i prezes ZGM-u, Zofia Matuszczak.

Oświadczenie prezes ZGM-u

Po przybyciu na miejsce Zofia Matuszczak wydała oświadczenie, w którym nawiązała do dzisiejszego, kolejnego już, niebezpiecznego incydentu na terenie Nowego Tomyśla. W komunikacie zwróciła uwagę na informowanie przedsiębiorstwa o każdym negatywnym incydencie dotyczącym lokatorów z mieszkań socjalnych. Dodała również, że jako nowotomyślanie musimy zapobiegać, aby nie doszło znów do tragedii, jak to miało miejsce w lutym na ulicy Mickiewicza.

- Dlatego apeluję o poparcie w zakresie budowy domów socjalnych. Mieszkania te są bardzo potrzebne, ponieważ mamy bardzo wielu lokatorów, którzy nie płacą. Na chwilę obecną, jeśli dojdzie do zdarzeń losowych, nie mamy gdzie umieszczać takich osób- wyjaśniła prezes ZGM-u.

Całość apelu prezes ZGM-u zamieszczamy niżej dla Państwa:

Spotkanie z burmistrzem i prezes ZGM-u

12 listopada nasza redakcja otrzymała informację o terminie spotkania mieszkańców Cichej Góry. Zebranie nadzwyczajne odbędzie się 19 listopada 2021r. w piątek, o godzinie 17 w świetlicy wiejskiej. Na spotkaniu będzie obecny burmistrz Włodzimierz Hibner oraz prezes ZGM Zofia Matuszczak. Na spotkaniu mieszkańcy mają uzyskać informację dotyczące potrzeb miasta, co do budowy takiego kompleksu, a także konieczności usytuowania go właśnie w Cichej Górze.

Zobacz także:

Obchody 11 listopada

Opalenica: Obchody 11 listopada. Święto Niepodległości w Opa...

Biesiada patriotyczna!

Gmina Nowy Tomyśl: Biesiada niepodległościowa w gminie! Zoba...

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Gmina Miedzichowo: Obchody Narodowego Święta Niepodległości ...

Obchody 11 listopada z lotu ptaka!

Nowy Tomyśl: Obchody Święta Niepodległości z lotu ptaka. Zob...

Patriotycznie również tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie