Przemycali broń do Szwecji. Wśród zatrzymanych mieszkaniec powiatu grodziskiego

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Udostępnij:
Policjanci CBŚP przejęli siedem karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. To już drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie zajmowali się przemytem broni do Szwecji. Pierwsze osoby zatrzymano już w styczniu tego roku. Wówczas wśród nich był między innymi mieszkaniec powiatu grodziskiego.

Międzynarodowy przemyt broni z Polski do Szwecji. Akcja CBŚP

Na trop grupy przestępców, zajmujących się międzynarodowym przemytem broni, wpadli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa. Śledztwo prowadzone jest już od kilku miesięcy. Sprawa miała swój początek w październiku minionego roku, kiedy to służby szwedzkie przejęły transport 10 glocków z amunicją i magazynkami.

Funkcjonariusze przez wiele miesięcy dokładnie ustalali kolejne wątki w sprawie, zbierając wciąż nowe informacje. Jak ustalili, z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków.

- Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych, podejmowane były próby przemytów -tłumaczyła w styczniu tego roku rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji, podinsp. Iwona Jurkiewicz.

W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Policjanci CBŚP udaremnili przerzut narkotyków o wartości około 80 tysięcy złotych.

W połowie stycznia 2022 roku, policjanci CBŚP udaremnili kolejny przemyt, przejmując 3 jednostki broni maszynowej, 140 szt. amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć Morze Bałtyckie ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu czyli z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi.

Przemycali broń do Szwecji. Wśród zatrzymanych mieszkaniec powiatu grodziskiego

Największe uderzenie nastąpiło połowie stycznia. Policjanci zatrzymali 4 osoby i przeszukali ich miejsca zamieszkania i użytkowania. Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 szt. różnego rodzaju amunicji, 2 magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód oraz 17 tys. zł w gotówce. Wśród zatrzymanych, co potwierdza Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP, jest mieszkaniec powiatu grodziskiego.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania nielegalnej broni palnej czy wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zadecydował o zastosowaniu wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemycali broń do Szwecji. CBŚP zlikwidowało ich magazyn na Śląsku

To nie koniec sprawy, bo kilka dni temu policjanci CBŚP ponownie uderzyli w grupę zajmującą się nielegalnym przemytem.

- W wynajętym garażu w jednej z miejscowości na terenie województwa śląskiego ukryte było 7 sztuk broni palnej, w tym pistolet maszynowy typu Skorpion wraz z tłumikiem, 2 sztuki broni CZ wz. 26, Mossberg model 88, 3 sztuki broni PPS 43 oraz 942 sztuki amunicji. Wszystkie zabezpieczone jednostki broni zostaną poddane specjalistycznym badaniom z zakresu balistyki. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że broń była przygotowana do przemytu do Szwecji - poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Łącznie w śledztwie występuje na razie siedmiu podejrzanych. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Przemycali broń do Szwecji. Wśród zatrzymanych mieszkaniec p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Materiał oryginalny: Przemycali broń do Szwecji. Wśród zatrzymanych mieszkaniec powiatu grodziskiego - Grodzisk Wielkopolski Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie