Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo: wzrasta zainteresowanie tzw. galanterią mleczną

Paulina Łącka
Michał Cegłowski z Rudnik hoduje bydło rasy „limousine”
Michał Cegłowski z Rudnik hoduje bydło rasy „limousine” Paulina Łącka
Rolnictwo: wzrasta zainteresowanie tzw. galanterią mleczną. Nasi rolnicy i przetwórnie mają czym się szczycić

Przetwory mleczne na stałe goszczą w naszej diecie, stale też wzrasta w polskich gospodarstwach domowych spożycie wołowiny czy cielęciny. Hodowla bydła mlecznego oraz mięsnego przez polskich rolników sprzyja dużej dostępności produktów mlecznych i mięs pochodzących od tych zwierząt.

- Na terenie powiatu nowoto-myskiego, szczególnie w gminie Nowy Tomyśl znajduje się kilka gospodarstw wysoko wyspecjalizowanych w hodowli bydła mlecznego. Posiadają one doskonale przygotowane pomieszczenia gospodarcze, aparaturę, a nawet oprogramowanie komputerowe pozwalające na jak najwyższy pobór mleka od hodowanych krów- mówii Maria Galas, szefowa WIR w Nowym Tomyślu. -Niegdyś kwoty mleczne regulowały przepisy UE, dziś są one uzależnione od indywidualnych kontraktów z przetwórnią. Oczywiście wszystkie gospodarstwa zajmujące się sprzedażą mleka muszą spełniać restrykcyjne przepisy dotyczące m.in.: przechowywania produktu. Jak dodaje kiedyś to głównie mleko czy masło było najlepiej sprzedającym się produktem mlecznym. Dziś notujemy wzrost zainteresowania tzw. galanterią mleczną. Są to np.: jogurty, różnego rodzaju sery czy maślanki. - Absolutnym hitem na terenie Wielkopolski jest regionalny ser smażony, po który sięgają konsumenci z różnych zakątków Polski. - Mleczarnie prześcigają się w jego produkcji z różnym dodatkami- stwierdza M. Galas. - A nasze mniejsze przetwórnie stawiają na produkcję pozbawioną dużej ilości konserwantów i ulepszaczy.

Sąsiedztwo pastwisk sprzyja też hodowli bydła mięsnego, na żyznych łąkach powiatu nowotomyskiego wypasa się sporo krów, które są potem źródłem wysokiej jakości mięsa. - Na tą chwilę cena w skupie jest umiarkowana, niezbyt niska, ale zawsze mogłaby być wyższa- tłumaczy.

Jednym z hodowców bydła mięsnego na naszym terenie jest Michał Cegłowski, rolnik z Rudnik. - W mojej hodowli znajdują się głównie przedstawiciele rasy „limousine”, która charakteryzuje się dużą zdolnością przystosowania się do różnych warunków środowiska i dość szybkim tempem wzrostu- tłumaczy. - Ich mięso ma wysokie walory kulinarne, jest chude, ale przy tym soczyste- opowiada.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto