Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środki na dodatek węglowy trafiły do gmin, jednak nie wszystkie. Pierwsze wypłaty mogą nastąpić już po weekendzie

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Na początku tygodnia informowaliśmy Państwa o środkach na dodatek węglowy, które miały zostać przekazane z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do Wojewody Wielkopolskiego. Te pieniądze trafiły już do gmin powiatu nowotomyskiego i m.in. do gminy Grodzisk Wielkopolski. Kiedy mogą nastąpić pierwsze wypłaty?

Dodatek węglowy 2022. Urząd Wojewódzki otrzymał środki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jak poinformowała nas w środę, 21 września 2022 roku Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego biura prasowego Oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim zapotrzebowanie na środki na wypłatę dodatków węglowych Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przekazuje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska co miesiąc.

- Zgodnie z ustalonym harmonogramem 2 września br. przekazaliśmy jako urząd wojewódzki pierwsze takie zapotrzebowanie. Łącznie 226 gmin województwa wielkopolskiego zawnioskowało na kwotę 1.627.945,79 zł

- wyjaśniała Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego z Urzędu Wojewódzkiego. I jak wskazuje nowelizacja ustawy przewiduje więcej czasu na rozpatrzenie wniosków przez gminy.

- Właśnie dzisiaj (przyp. red. 21 września br.) na konto Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wpłynęły środki w wysokości 834 948 096,89 zł na wypłatę dodatku węglowego. Jest to pierwsza transza środków przekazanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Środki zostaną rozdysponowane do gmin w województwie wielkopolskim, proporcjonalne do złożonego przez gminy zapotrzebowania

- dodawała.

Środki na dodatek węglowy już na kontach gmin

Postanowiliśmy zweryfikować czy środki na dodatek węglowy zostały do gmin przekazane. 23 września 2022 roku skontaktowaliśmy się z gminami i komórkami organizacyjnymi danych gmin, zajmujących się dodatkiem. Jak udało nam się ustalić, środki do gmin już trafiły. Jednak nie w całości.

- Środki otrzymaliśmy na konto. Jednak nie była to całość złożonego przez nas zapotrzebowania. Ale to i tak dobra informacja. Wczoraj (przyp. red. 22 września 2022 roku) w Kuślinie odbyła się sesja Rady Gminy i pieniądze te zostały przyjęte do budżetu. W związku z tym już na początku przyszłego tygodnia możemy wypłacić pierwsze dodatki na konta naszych mieszkańców

- powiedziała kierownik GOPS w Kuślinie, Anna Kędziora - Kanik.

Jednak sytuacja nie wygląda tak optymistycznie w innych gminach, ponieważ pieniądze te muszą zostać uchwałą przyjęte do budżetu gmin - w zależności od tego, kiedy odbędzie się w danym samorządzie sesja. Jak wyjaśniły nam m.in. gminy Lwówek i Nowy Tomyśl sesje takowe odbędą się na koniec miesiąca, następnie na początku października mogą nastąpić wypłaty tych świadczeń. Natomiast w gminie Miedzichowo sesja musi zostać dopiero zwołana, co wydłuży czas oczekiwania na pieniądze.

Pieniądze otrzymała również gmina Grodzisk Wielkopolski

Jak poinformowała nas skarbnik gminy z Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim również i ta gmina otrzymała środki na swoje konto.

- Środki otrzymaliśmy. Jednak, tak jak w innych gminach, nie w całości. A jeśli chodzi o wypłaty - nie nastąpią wcześniej aniżeli po 29 września 2022 roku, ponieważ tego dnia mamy sesje Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim. Przewidujemy, że już od 30 września 2022 roku będziemy mogli wypłacać pierwsze dodatki węglowe na konta grodziszczan

- powiedziała.

A jak wygląda sytuacja z dostępnością węgla? "Węgiel jest, ale jego sprzedaż spadła" - mówią sprzedawcy

W całym powiecie nowotomyskim węgiel jest dostępny. Są jego również różne rodzaje - nie ma problemu z zakupem brykietu czy pelletu. Ceny jednak są kolosalne i jak zdradzają nam sprzedawcy skupów węgla większość tylko dzwoni, pyta o cenę i na tym się kończy.

- Telefonów mamy mnóstwo, m.in. o to czy węgiel jest? I jaka jest jego cena? A gdy tylko mówimy cenę, słyszymy - "Dobrze, dziękuję". Sprzedaż węgla spadła, w porównaniu z innymi latami nawet o 90%.

- słyszymy od sprzedawców.

Jak wielu dodaje mieszkańcy szukają tańszych zamienników - brykietu, pelletu itp. jeśli mają możliwość takowych używać. Dodatkowo zdradzają nam, że wielu zaczęło przerabiać swoje piece aby palić czymkolwiek i jakoś przetrwać tą nadchodzącą zimę. A cena za tonę węgla? Waha się w granicach od 3200 złotych do nawet 3600 złotych za tonę. Dramatyczne jest to, że dodatek węglowy zapowiedziany przez rząd nie wystarczy na zakup chociażby jednej tony.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto