Święto dla każdego, czyli Walentynki 2023 z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno! - 14.02.2023 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Święto dla każdego, czyli  Walentynki 2023. z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno!

Dzień św. Walentego to szaleństwo czerwonych serc! Święto, którego początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy w efekcie zakazu ślubów wydanego przez jednego cesarza Walenty udzielał ich potajemnie. Odkrycie tych czynów zakończyło się jego straceniem właśnie 14 lutego.
Święto dla każdego, czyli Walentynki 2023. z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno! Dzień św. Walentego to szaleństwo czerwonych serc! Święto, którego początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy w efekcie zakazu ślubów wydanego przez jednego cesarza Walenty udzielał ich potajemnie. Odkrycie tych czynów zakończyło się jego straceniem właśnie 14 lutego. Dorota Michalczak
Święto dla każdego, czyli Walentynki 2023 z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno!. Dzień św. Walentego to szaleństwo czerwonych serc! Święto, którego początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy w efekcie zakazu ślubów wydanego przez jednego cesarza Walenty udzielał ich potajemnie. Odkrycie tych czynów zakończyło się jego straceniem właśnie 14 lutego.

Święto dla każdego, czyli Walentynki 2023 z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno!

Tekst nagłówka spisu:

Dzień św. Walentego to szaleństwo czerwonych serc! Święto, którego początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy w efekcie zakazu ślubów wydanego przez jednego cesarza Walenty udzielał ich potajemnie. Odkrycie tych czynów zakończyło się jego straceniem właśnie 14 lutego.

Na zabawę nigdy nie jest za późno, dlatego też we wtorkowe walentynkowe popołudnie, w sali wiejskiej w Nowym Dworze spotkali się seniorzy:

  • Dziennego Domu Senior-Wigor - „Dom Seniora to miejsce, gdzie seniorzy spotkają się z ciekawymi ludźmi” Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.
  • Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów - od początku swojego istnienia, jest inicjatorem wielu inicjatyw społecznych: spotkania integracyjne osób starszych, samotnych, sprawnych inaczej. Bale Seniora, majówki, pikniki, koncerty świąteczno – noworoczne, wycieczki, coroczny wypoczynek nad morzem.
  • Zespół Wesoła Ferajna - grupa  założona w 2005 roku, jest corocznym organizatorem Przeglądu Piosenki żołnierskiej i niepodległościowej „Za mundurem panny sznurem…”, cieszący się wielką popularnością.

Wszyscy seniorzy punktualnie wstawili się w sali, aby wspólnie w miłym gronie spędzić świąteczne popołudnie. Salę w Nowym Dworze seniorom z DD Senior-Wigor udostępniono bezpłatnie, w zamian za pomoc jaką nieśli przy organizacji gminnych dożynek we wrześniu.

Seniorom usługiwali wolontariusze z ZSP w Przyprostyni.

- Bez naszych wspaniałych wolontariuszy nie wyobrażamy sobie imprezy. Ich pomoc jest zawsze nieoceniona.
Dziękujemy wszystkim! Wolontariuszom za pomoc w obsłudze...jak zwykle jesteście NIEZAWODNI

- mówi kierownik DD Senior-Wigor, Marta Maciejewska.

Walentynki 2023 z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno!

„Dom Seniora to miejsce, gdzie seniorzy spotkają się z ciekawymi ludźmi” Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom „Senior-Wigor”. 

Dzienny Dom powstał w 2016 roku, z inicjatywy Burmistrza Zbąszynia w ramach programu „Senior- WIGOR” na lata 2015- 2020. Placówka funkcjonuje nieprzerwanie już siedem lat. Jego uczestnicy przebywają w nim od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 16.00. Podstawowy zakres, to usługi o charakterze pobytowym, w tym socjalne i możliwość przygotowania i spożycia posiłku.

Świadczone są również usługi edukacyjne, kulturalne, oświatowe, szeroko pojęta aktywność fizyczna. Zajęcia sportowe i rekreacyjne, a także terapia zajęciowa. Prowadzone działania tematyczne, koncentrują się głównie na treningu usprawniającym, grach i zabawach, które wzmacniają pamięć seniorów. Codziennie seniorzy mają gimnastykę. Zajęcia z ratownikiem medycznym, z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem.

Z całą pewnością do ulubionych zajęć seniorów należą zajęcia manualne, które przybliżają seniorom podstawowe techniki plastyczne, tj. decoupage, filcowanie, tworzenie biżuterii, kartek okolicznościowych czy układanie kompozycji kwiatowych. Z należytą starannością i dokładnością w Domu Seniora pielęgnuje się tradycje. Seniorzy pamiętają o najważniejszych świętach w Polsce. Dodatkowo obchodzą uroczyście imieniny każdego z uczestników. Wykonując wspólnie dekorację i ozdoby okolicznościowe. Ośrodkiem kieruje mgr pracy socjalnej - Marta Maciejewska.

Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów - radość ze wspólnego śpiewania i spotkań z innymi ludźmi

Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy członków Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu. Od początku swojego istnienia, był inicjatorem wielu inicjatyw społecznych: spotkania integracyjne osób starszych, samotnych, sprawnych inaczej. Bale Seniora, majówki, pikniki, koncerty świąteczno – noworoczne, wycieczki, coroczny wypoczynek nad morzem. Zespół z dużym powodzeniem organizuje wypoczynku dla mieszkańców gminy partnerskiej - Wiejską Gminą Kłodzko.

Od pierwszego roku istnienia zespołu, Zbąszyńscy Seniorzy są organizatorami i gospodarzami Zbąszyńskich Spotkań z Piosenką Biesiadną. Zespół był inicjatorem ustanowienia pieśni „Polonez Zbąszyński” autorstwa Antoniego Janiszewskiego hymnem Zbąszynia. W repertuarze ma piosenki o mieście, ludowe z Regionu Kozła, pieśni patriotyczne i żołnierskie, kolędy i pastorałki, piosenki popularne i biesiadne oraz piosenki autorskie.

Uczestniczył w znaczących imprezach na terenie całego kraju i poza jego granicami: Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie, Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, Festiwal Pieśni Religijnej w Moryniu, Festiwal Zespołów Śpiewaczych „Szparagowe żniwa”, Babie Lato w Bydgoszczy, Wiosna nad Nysą, Święto Plonów w Proschim Niemcy, Ogólnopolski Festiwal Twórczości Seniorów w Pile.

Zespół Wesoła Ferajna

W połowie maja 2005 r. narodził się pomysł aby utworzyć zespół wokalny „Wesoła Ferajna”. Inicjatorem założenia zespołu była Alicja Żelazko. Początki nie były łatwe, zmieniali się uczestnicy. Od powstania do 2017 roku z zespołem pod względem artystycznym pracował Jarosław Borowicz, a następnie od 2017 Katarzyna Jopek. Kierownikiem grupy śpiewaczej do 2008 roku była Krystyna Akonom, obecnie od 2008 Krystyna Basińska.

Od września 2022 roku zespół  jest jedną z grup artystycznych działających w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury. Bardzo duże znaczenie dla rozwoju zespołu jest poznawanie sztuki śpiewu, emisji głosu, interpretacji. Jest to bardzo intensywny czas i jak  dotychczas  najlepszy dla  rozwoju zespołu. Ćwiczenia wokalne nie tylko urozmaicają dni ale pozwalają realizować swoje ulubione hobby. Z pewnością co tygodniowe spotkania wzmacniają więź ale i samopoczucie seniorów.

W swoim repertuarze posiadają niezapomniane melodie, a także młode przeboje, pieśni i piosenki patriotyczne, programy  religijne, okolicznościowe oraz rozrywkowe. W ciągu tych kilku lat działalności Wesoła Ferajna występowała w bardzo różnych miejscach, warto wymienić chociażby  kilka: spotkanie z seniorami w Kolsku, Trzebiechowie, Trzcielu, Międzyrzeczu, Sieldcu, Sulechowie, Grodzisku Wlkp, Nowym Tomyślu, Kąkolewie, Nądni, Grójcu, Nowej Wsi Zbąskiej, Chobienicach, Zielonej Górze, Zbąszynku, parafialno-gminne dożynki  w Stefanowie, Trzebiechowie i Chrośnicy, święta okolicznościowe oraz religijne w Zbąszyniu, Szczańcu
przeglądy i konkursy w Nowym Tomyślu i Witnicy, oraz w Kargowej gdzie Wesoła Ferajna zajęła I miejsce na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych.

Grupa jest corocznym organizatorem Przeglądu Piosenki żołnierskiej i niepodległościowej „Za mundurem panny sznurem…”, cieszący się wielką popularnością.

Święto dla każdego, czyli  Walentynki 2023. z seniorami ze Zbąszynia. Na zabawę nigdy nie jest za późno!

Dzień św. Walentego to szaleństwo czerwonych serc! Święto, którego początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy w efekcie zakazu ślubów wydanego przez jednego cesarza Walenty udzielał ich potajemnie. Odkrycie tych czynów zakończyło się jego straceniem właśnie 14 lutego.

Święto dla każdego, czyli Walentynki 2023 z seniorami ze Zb...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie