Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WTZ Grońsko wróciło do zajęć stacjonarnych. Jak funkcjonują? Co się u nich dzieje? Sprawdźcie

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Przez długi czas, decyzją Wojewody Wielkopolskiego działalność placówek wsparcia dziennego była zawieszona. WTZ Grońsko realizowało wtedy zajęcia zdalnie. Od połowy stycznia placówki te mogą znów działać stacjonarnie. Tak jest też w Grońsku, gdzie uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej powrócili do zajęć w budynkach warsztatów.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w październiku w 2004 roku i prowadzony jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Lwówek. Do placówki uczęszcza 35 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, gdzie prowadzona jest rehabilitacja społeczno–zawodowa. Warsztat Terapii Zajęciowej przygotowującą osoby z niepełnosprawnościami do pracy. Podopieczni mieszkają na terenie czterech gmin powiatu nowotomyskiego. Przez dłuższy czas, decyzją wojewody, warsztaty były zamknięte, a uczestnicy pracowali zdalnie, relacjonując swoją pracę online. Podczas nieobecności podopiecznych, zostały wykonane prace modernizacyjne pomieszczeń znajdujących się w budynku między innymi zostały wymienione podłogi, odmalowano korytarze, uprzątnięto strych.

- Jedną z najważniejszych prac było wyposażenie budynku w instalację wodociągowa przeciwpożarową, która została wykonana w ramach współpracy z gminą Lwówek. Za co chcielibyśmy z całego serca podziękować. Dzięki wykonanym pracom nasi uczestnicy mogą w bezpiecznych i lepszych warunkach odbywać rehabilitację społeczno-zawodową

- mówi nam kierownik WTZ, Barbara Matys.

Jak informuje nas - od 20 stycznia uczestnicy, w nieco innej formie wrócili do zajęć stacjonarnych.

- Na początku funkcjonowaliśmy w formie indywidualnej 1 instruktor terapii zajęciowej z 1 uczestnikiem

–tłumaczy i dodaje, że wśród trzech form, wybrali ten, który był najbezpieczniejszy dla podopiecznych i pracowników warsztatów. Informuje, że w ubiegłym tygodniu zwiększona została liczba uczestników i wprowadzono formę pracy rotacyjnej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy kilkunastu osobowe, z możliwością spotkań w formie indywidualnej zgodnie z ich potrzebami. Mówi nam, że funkcjonowanie placówki odbywa się z zachowaniem szczególnego reżimu sanitarnego. Informuje też, że 6 osób pozostało jeszcze na zdalnej pracy.

- Osobom, których opiekunowie nie wyrazili zgody, aby wróciły do zajęć stacjonarnych, instruktorzy terapii przygotowują materiały do pracy zdalnej

– tłumaczy i wspomina, że uczestnicy przesyłają efekty swojej pracy poprzez fotorelacje. Uczestnicy podczas zajęć stacjonarnych również przygotowują wiele prac. Aktualnie wykonywane są wszelkiego rodzaju stroiki Wielkanocne oraz kompozycje wiosenne. Barbara Matys wspomina, że każdego roku prace były sprzedawane i prezentowane na kiermaszach i wystawach np. w NOK w Nowym Tomyślu, jednak w tym roku ta możliwość została ograniczona.

- Osoby, które zechcą zakupić i wesprzeć WTZ oczywiście mogą to zarobić za pomocą Facebooka

– informuje Barbara Matys

WTZ Grońsko wróciło do zajęć stacjonarnych. Jak funkcjonują?...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto